Avslutad | Klockor – Lördag 14 januari 2006
Klockor Blancpain
BLANCPAIN, mormorsur, Nr. 97161, 18K guld, cylinderur, defekt, skadad urtavla, bucklor, verk/urtavla ej signerade, ca 1870-tal.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, damur, Cal 507-195, Boett nr. 9641 TG, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, diamantkrans, integrerad länk vitmetall (ej original), längd 170-176 mm, ca 1975, box.
Visa varaKlockor Rolex
ROLEX, Air-King, Ref nr. 5500, serie nr. 569906, herrur, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, skadad automatdel, ca 1978, metallänk ej original.
Klocktillbehör Verktyg
VIBROGRAF, mätinstrument med mikrofon för kontroll av armbandsur och fickur, 220V, ingen funktiongaranti, 1950-tal.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD PERREGAUX, herrur, Cal 05 BF 330, 635 G / 38, vitgulddoublé (20 micron), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, ca 1958.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 68274, Serie nr. 9240010, midsize, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk stål/14K guld, Ref nr. 62523 H, viklås, cert, april 1986.
ROCKFORD, fickur, Savonett, Verk nr. 544614, Boett nr. 6172104, doublé (Warranted 14K), ankarur, 17 stenar, monogram, gravyr, ca 1899.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 16234, Serie nr. E244677, herrur, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, gravyr, Jubileelänk (skadad), Ref nr. 62510H, viklås, servad november 2003, cert, februari 1991, box.
OMEGA, Seamaster De Ville, herrur, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, servad november 2005, ca 1966.
Klockor Ebel
EBEL, 1911, Ref nr. 187911, Serie nr. 74606794, herrur, stål/guld, quartz, safirglas, datum, diamanturtavla, briljantkrans (43 st. TW/VVS), integrerad länk stål/guld, längd 220 mm, viklås, ca 1994, box.
OMEGA, Seamaster, Chronometer, Cal 1109, Serie nr. 49599794, Ref nr. 168.1501, herrur, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt (rostskadad), originallänk, viklås, ca 1993.
Klockor Revue Thommen
REVUE-SPORT, herrur, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, 1940-tal.
TISSOT, Seastar, herrur, stål, manuell, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, ca 1962, metallänk ej original.
POLHEM, herrur, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, formverk, skadad urtavla, läderband, 1940-tal.