Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2005
PÄRLCOLLIER, kinesiska odlade sötvattenspärlor 13 mm, lila, orange (färgade) & vita, L=46½ cm, silverlås
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar, silver invändigt förgyllda, vikt 874 g, två mkt små bucklor
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7,25-7,75 mm, lås i vitguld med 16 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, , längd 43 cm
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar: kaffekanna, gräddkanna, sockerskål med sockertång, G.F. Hallengren 1925, vikt 1100 gr
BÄGARE, silver, lagerkransbård i relief, höjd 15,7 cm, vikt 143 g, Markströms Uppsala 1920
RING, 18K vitguld, med en blå safir ca 0,40 ct, 6 briljanter ca 0,06 ctv, ca W/SI, stl 16 3/4
ENSTENSRING, 18K vitguld med briljant ca 0,42 ct, ca Tcape/VS, vikt 2,4 g, stl 18