Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2005
RAGUSKED, silver, engelsk snäck, längd 28 cm, vikt 131 g, ägarstämpel, AG Millberg Stockholm1883
RING, 14K guld, smaragd (inneslutningar till ytan) och briljanter tot ca 0,60 ct ca W/SI-P (några lösa stenar), stl 16 1/4 mm
RING, 14K guld, 2 smaragder ca 0,80 ctv, 20 briljanter ca 0,50 ctv, ca Cr/SI-P1, stl 17½
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, räfflad fotring, vikt 125 g, C G Hallberg Stockholm1948
SKÅL, silver, barockdekor i relief, höjd 5,5 cm, diameter 16 cm, vikt 173,5 g, CG Hallberg Stockholm 1911 ( liten skada )
COLLIER, 22K med fasettslipade svarta stenar, vikt 19 g, längd 66 cm.
Visa varaSilver Skål
SKÅL, silver, hamrad, livet med kulor och reliefåsar, höjd 6 cm, diameter 17 cm, vikt 157,5 g, Erlandsson Kristianstad 1922
SKÅL, silver, barockdekor i relief, höjd 6,3 g, diameter 16,5 cm, vikt 250 g, GAB Stockholm 1948
FRUKTSKÅL, JUGEND, silver, invändigt förgylld, blom- och bladdekor höjd 14 cm, diameter 20 cm, vikt 500 g, GAB Stockholm 1918
SYSKONRING, 18K vitguld med 2 brijanter ca 0,87 ctv, ca TW-W/VS ( en diamant med nagg ), 10 åttkantslipade diamanter, stl 17 +
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor 7½-8 mm, längd 46 cm, lås i vitmetall m imitationspärla