Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2005
Klubbad för
BÄGARE, silver, tre kulfötter, barockdekor i relief, höjd 14 cm, diameter 13,7 cm, vikt 237,5 g GAB Stockholm 1939
SOCKERSKRIN, silver, rokokostil, oval, svängda reliefåsar, invändigt förgylld, höjd 11 cm, längd 13 cm
SOCKERSKRIN, silver, rokokostil, invänigt förgylld, lockknopp i form av en ros, höjd 10 cm, längd 9,5 cm, vikt 224 g, S Carlsson 1957
SKÅL, silver, klockformad med veckad mynning, höjd 7,5cm, diameter 14, gravyr i botten, K Andersson 1929
RING, 18K vitguld, rubin ca 0,60 ct, 24 briljanter ca 0,28 ctv, ca W/VS-SI, stl 19 1/4, V=3,9 g, stämplad CGH