Avslutad | Klockor – Lördag 7 maj 2005
Klockor Bulova
BULOVA, damur, doublé, manuell, plexiglas, formverk, skadad urtavla, visarställ defekt, metallänk ej original.
Klockor Hermès
HERMES, damur, 18K guld, manuell, mineralglas, 20 st. gammalslipade diamanter ca 0.80 ct ca W/SI, integrerad länk, längd 170 mm, totalvikt 38 gram.
Klockor Glashütte
GLASHÜTTE/SA, herrur, boett nr. 12672, serie nr. 60-91622, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, damur, design Torun, Nr. 227, stål, manuell, plexiglas, integrerad länk, box.
LONGINES, herrur, cal 6942, serie nr. 52126358, Ref nr. 4030 4, boett nr. 17366488, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1975, metallänk ej original.
Klockor Tudor
TUDOR, Prince Date, Ref nr. 79260P, serie nr. B984963, kronograf, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk Ref nr. 62490, viklås, ca 1999, box.
TISSOT, Seastar Seven, herrur, 18K guld, manuell, plexiglas, datum, läderband, 1970-tal.
TAG HEUER, Link, Ref nr. WJF1353.BB0581, serie nr. SM8183, damur, stål/guld, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter, integrerad länk, viklås, cert, mars 2005, box.
OMEGA, Genève Dynamic, damur, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, visare ej centrerade, läderband, originalspänne (doublé), ca 1970.
Klockor Bulova
BULOVA, kronograf, cal Valjoux 7733, boett nr. 605406, herrur, stål, manuell, plexiglas, stållänk ej original, ca 1970.
OMEGA, hängur med brosch, cal 484, serie nr. 25390374, Ref nr. 2882 4, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, formverk, ca 1968.
DELBANA, kronograf, herrur, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, bucklor, läderband, 1950-tal.
ZENITH, herrur, cal 2542 PC, serie nr. 06695125, boett nr. 062D151, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1965.