41 - 60 av 394
1234...20 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 25 maj

Aktuell budnivå

RING, 18K guld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,58 ctv, Rolf Sonderegger Guldsmedsverkstad, Köping 1988, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g, några diamanter med nagg.

Inga bud

Utrop: 6 000 kr

Lägg bud

BROSCH, fluga, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, gammalslipad brun diamant ca 0,20 ct, odlad pärla, smaragder, vikt 2,1 g, senare nål i 18K guld från Gaudy.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K guld, doserad pansarlänk, längd 43 cm, vikt 19,9 g.

Inga bud

Utrop: 14 400 kr

Lägg bud

RING, platina, runda fasettslipade rubiner ca 0,57 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCr/P, storlek 17+ mm, vikt 5,0 g.

Inga bud

Utrop: 8 400 kr

Lägg bud

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/VS, vikt 1,1 g, naturaler och extra fasett invid rondisten.

Inga bud

Utrop: 9 600 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,53 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VS2, Bertel Nordström, Stockholm 1976, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g.

Inga bud

Utrop: 88 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, runda fasettslipade blå safirer ca 0,87 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr/P, storlek 17,25 mm, vikt 3,8 g.

8 300 kr

Utrop: 9 300 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca W(H)/SI1, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g, diamanten har litet nagg vid rondisten.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

RING, platina, runda fasettslipade smaragder ca 0,86 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/P, storlek 17 mm, vikt 7,9 g.

Inga bud

Utrop: 17 400 kr

Lägg bud

HÄNGE, 18K guld, troligen en variant av agat, 4,5 x 3 cm, vikt 10,0 g, lagning.

Inga bud

Utrop: 3 900 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca W-TCr/P, storlek 16,75 mm, vikt 3,6 g.

Inga bud

Utrop: 11 200 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K trefärgat guld, 2 odlade pärlor, diameter 17 mm, vikt 9,3 g, stift/clips.

Inga bud

Utrop: 5 700 kr

Lägg bud

RING, 14K guld, smaragdslipad akvamarin ca 14,74 ctv, behandlade blå briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, stl 22 mm, vikt 23,1 g.

Inga bud

Utrop: 12 400 kr

Lägg bud

Ädelstenar Safirer

GUL SAFIR, oval blandslipning, 6,33 ct, 11,75 x 8,78 x 6,84 mm.

Inga bud

Utrop: 5 700 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17 mm, vikt 5,6 g.

Inga bud

Utrop: 7 400 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 6,1 g, några diamanter med nagg, rodiering har börjat släppa på ringskenan.

Inga bud

Utrop: 5 700 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, runda fasettslipade tsavoriter ca 0,63 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W-TCr/P, storlek 17,25 mm, vikt 4,1 g.

Inga bud

Utrop: 8 700 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,38 ct ca W/VS2, stl 18,75 mm, Atelier Ajour, 1974, vikt 3,6 g, nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 6 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K vitguld, ovala fasettslipade akvamariner ca 8,00 ctv, längd 18 cm, vikt 20,6 g.

Inga bud

Utrop: 18 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 14K guld / vitguld, briljantslipad diamant ca 0,26 ct ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,8 g.

Inga bud

Utrop: 4 100 kr

Lägg bud