21 - 40 av 394
123...20 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 25 maj

Aktuell budnivå

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 1,8 cm, ankarlänk 45 cm, vikt 2,2 g, diamanterna har nagg.

Inga bud

Utrop: 17 600 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder 3,30 ctv, rubeliter ca 7,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W/VS-SI, höjd 55 mm, vikt 7,7 g, stift, gummistoppers.

Inga bud

Utrop: 38 500 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, clips, vikt 24,2 g, några enstaka diamanter med mindre nagg, rhodiering har släppt lite på clipsen.

Inga bud

Utrop: 56 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, carréslipade blå safirer, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, storlek 17 mm, vikt 9,0 g.

6 500 kr

Utrop: 7 200 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,49 ct enligt gravyr, ca Cr/VS, Lennart Abrahamson, stl 15,5 mm, vikt 3,5 g.

5 500 kr

Utrop: 6 200 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, cabochonslipad turmalin, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/VS, Dan Göran Gustavsson, Örebro 1977, stl 15,5 mm, vikt 10,2 g, turmalinen med sprickbidning.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, droppslipade och briljantslipade diamanter ca 1,83 ctv, ca TW-FLY/VS-SI, höjd 35 mm, stift, vikt 4,8 g.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

STIGBERT, hänge med kedja, silver, bergkristall, Engelbert, Stockholm, längd 65 cm, vikt 31,2 g.

Inga bud

Utrop: 1 700 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, 11 prinsess - och 22 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 5 900 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K tvåfärgat guld, briljantslipade diamanter ca 12,00 ctv, ca TW-Ca/VS-P, längd 33-36 cm, vikt 107,8 g, kortas till 33 cm via löstagbar länkdel, några diamanter har skador och nagg, etui.

Inga bud

Utrop: 82 000 kr

Lägg bud

MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI2, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS, mått 27x14 mm, vikt 27,1 g.

Inga bud

Utrop: 33 000 kr

Lägg bud

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(K)/SI1, längd 43 cm, vikt 5,1 g, säkerhetskedja, diamanten har en liten skada vid rondisten.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 1,03 ct, TW(G)/VS2, GIA report 6212227545, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g.

32 000 kr

Utrop: 36 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, odlad southsea pärla ca 10,3 mm, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/P, stl 18,25 mm, vikt 7,1 g, svaga fattningar, några diamanter har nagg.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

Lägg bud

BROSCH, 18K guld, ovalslipad ametist, halvpärlor, Claes Peter Hedin, Jönköping 1892, mått 48x28 mm, vikt 13,5 g, omarbetad.

Inga bud

Utrop: 9 500 kr

Lägg bud

MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, pärlemor, cabochonslipade rubiner, Wien 1872-1922, vikt 8,9 g.

Inga bud

Utrop: 4 500 kr

Lägg bud

DIAMANT, kuddslipad, 0,70 ct, R(D)/SI2, GIA dossier 3365364562, små inverterade naturaler på rondisten.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

Lägg bud

DIAMANT, kuddslipad, 0,50 ct, R(E)/VS1, GIA dossier 1448123199.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, 7 briljantslipade diamater ca 0,07 ctv, ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 11,9 g.

Inga bud

Utrop: 3 500 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,28 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1975, stl 16,75 mm, vikt 7,6 g, gravyr.

Inga bud

Utrop: 9 900 kr

Lägg bud