1 - 20 av 281
123...15 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 25 maj

Aktuell budnivå

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd ca 42 cm, vikt 4,7 g, några diamanter har ytdefekter.

Inga bud

Utrop: 10 200 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K guld, oval fasettslipad smaragd ca 0,79 ct, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 17,5 mm, vikt 5,9 g.

Inga bud

Utrop: 14 400 kr

Lägg bud

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovala fasettslipade granater, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VS-SI, stängbara krokar, längd 23,0 mm, vikt 3,5 g.

Inga bud

Utrop: 7 600 kr

Lägg bud

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, ovala fasettslipade rubiner ca 1,13 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VS-SI, stängbara krokar, längd 19,0 mm, vikt 3,2 g, rubinerna har inneslutningar som når ytan.

Inga bud

Utrop: 9 900 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, PÅHÄNGEN, 18K guld, pärlemor, peridoter 0,80 ctv, droppslipade ametsiter 8,46 ctv, höjd 32 mm, vikt 6,2 g, originalask.

Inga bud

Utrop: 9 900 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca W/VS, briljantslipade diamant ca 0,015 ct, ca W/VS, Stockholm 1968, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, slitna klor, nagg på rondist.

Inga bud

Utrop: 7 800 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, oval fasettslipad safir ca 0,96 ct, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W-TCr/SI, storlek 17 mm, vikt 3,3 g.

Inga bud

Utrop: 7 700 kr

Lägg bud

RING, platina, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, varav mittstenen ca 0,50 ct, ca TW(G)/VS1, storlek 15 mm, vikt 4,3 g.

Inga bud

Utrop: 12 000 kr

Lägg bud

ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, storlek 15 mm, vikt 2,6 g.

Inga bud

Utrop: 2 800 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 15,5 cm, vikt 7,4 g.

Inga bud

Utrop: 26 500 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K guld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-W/VS, längd 16,5 cm, vikt 8,5 g.

Inga bud

Utrop: 30 500 kr

Lägg bud

BJÖRN JÄGERSTIG, ring, 18K guld, ovalslipad rubin 1,18 ct enligt gravyr, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1984, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g, små nagg på rubinen.

Inga bud

Utrop: 8 800 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-Cr/VS, stift, mått 3,5 x 3,5 mm, vikt 1,7 g.

Inga bud

Utrop: 3 600 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,92 ctv, ca TW-TCa/SI-P, avtagbara hängen, höjd 5 cm, vikt 15,2 g, krokar, en diamant med skada, en del diamanter har nagg vid kuletterna.

Inga bud

Utrop: 36 000 kr

Lägg bud

ÖRRINGAR, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 25 mm, vikt 6,0 g.

Inga bud

Utrop: 11 800 kr

Lägg bud

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca TW/VS, kedja 41/43 cm, vikt 2,0 g.

Inga bud

Utrop: 6 600 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, navettslipade rosa, lila och blå behandlade safirer ca 11,36 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, höjd 30 mm, vikt 12,1 g, stift, stopp i gummi.

Inga bud

Utrop: 46 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, ovalslipad kunzit ca 7,08 ct, 2 ovalslipade morganiter ca 2,16 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 14 400 kr

Lägg bud

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 96 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-Ca/P, diameter 34 mm, stift, vikt 7,0 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 2,95 ctv, ca TW-TCa/P, längd 18,5 cm, vikt 14,0 g, några diamanter med nagg samt inneslutningar som når ytan samt naturliga håligheter.

Inga bud

Utrop: 40 000 kr

Lägg bud