Avslutad | Klockor – Lördag 3 april 2004
ROLEX, Oyster, serie nr. 53591, midsize 29 mm, stål/guld, manuell, plexiglas, (renoverad urtavla), (bakboett skadad), läderband, 1940-tal.
ROLEX, Oyster Speedking, Precision, Ref nr. 6220, serie nr. , midsize, 29 mm, stål/guld, manuell, plexiglas, läderband, 1950-tal.
VIKING, fickur, ankarur, cal 535, 14K guld, savonett, skadad urtavla, gravyr, kedja, läderpåse, ca 1935, box.
OMEGA, Seamaster, cal 321, ref nr. 145.006-66, serie nr. 25007887, kronograf, herrur, stål, manuell, plexiglas, ca 1968, metallänk ej original, box.
Klockor Revue Thommen
REVUE THOMMEN, Cricket, herrur, doublé, manuell, plexiglas, alarm, läderband, ca 1990.
OMEGA, herrur, Cal 35,5 L-T1, Serie nr. 6753587, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad boett, läderband, ca 1928.
ROLEX, Oyster Perpetual Datejust, Ref nr. 16233, Serie nr. T924388, herrur, stål/guld, automatisk, datum, safirglas, Jubileelänk, cert mars 1999, box.
ORBITA, Automatisk uppdragsbox för 1 klocka, betsat och lackat trä , defekt, gångjärn skadat, kudde saknas.
OMEGA, Ladymatic, cal 455, Ref nr. 11000-61SC, Serie nr. 18630091, damur, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, länk 18K guld (ej original), längd 170 mm.
CHA. REDFERN, fickur, engelskt, silver, Boett nr. 6958, savonett, går ej, nyckel uppdragning (nyckel saknas), ca 1870.
OMEGA, Seamaster 120, Ref nr. 2501.31.00, serie nr. 60160372, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert, mars 1998, box.
FICKUR, Boett nr. 106435, omgjort till armbandsur, 37mm, ankarur, 14K guld, går ej, ca 1910.
KELEK, Ref nr. 7000-04A, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, gångreservsindikator, originallänk, viklås, cert, dec 1998, box.
ZENITH, fickur, ankarur, verk nr. 2990430, boett nr. 339951, 14K guld, skadad urtavla, bucklor, gravyr, monogram, ca 1931.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, ankarur, Boett nr 5383689, Urverks nr. 8180477, doublé, savonett, ca 1898.