ÖRHÄNGEN, 18K guld med turkoser, snurrebussar saknas.
Utrop: 450 kr
ÖRHÄNGEN, 18K guld.
Utrop: 400 kr
Utrop: 350 kr
BÄGARE, silver, vidgande på rokokofot, invändigt förgylld GAB, Sthlm 1933 höjd 15 cm.
Utrop: 1 600 kr
ÖRHÄNGEN, 18K guld med åttkantslipade diamanter totalt ca 0,16 ct samt safirer.
Utrop: 1 400 kr
BÄGARE, silver med klöverdekor, K Andersson 1907 höjd 18 cm.
Utrop: 1 700 kr
BÄGARE, silver EE Pettersson, Stockholm 1862 Höjd 15 cm.
Utrop: 2 300 kr
KANDELABER, för fem ljus, silver Tyskland ca 1920 Höjd 22 cm.
Utrop: 5 000 kr
BÄGARE, silver T Beckman d y Örebro, ca 1760 Höjd 8,4 cm.
Utrop: 3 900 kr
2 SALTSTRÖARE, silver Chester 1907. Höjd 9,5 cm.
BÄGARE, silver J Tengman Stockholm 1800. Höjd 8,7 cm.
Utrop: 2 800 kr
SKÅL, på hög fot, silver C Nyström Stockholm 1850 Höjd 14,2 cm.
Utrop: 3 200 kr
PRESENSTERFAT, silver GAB 1939 diameter 31 cm, vikt 430 g.
Utrop: 3 100 kr
2 LJUSSTAKAR, silver W Lyon, Göteborg 1840. empire Höjd 12 cm.
Utrop: 5 700 kr
GRÄDDKANNA, silver, bukig på fyra fötter CP Norlin, Malmö 1848.
Utrop: 2 000 kr
GRÄDDKANNA, silver AP Lundqvist Sthlm ca 1860 Höjd 14 cm.
KAFFESERVIS, silver 4 delar, total vikt 780 g.
Utrop: 6 700 kr
KAFFESERVIS, silver 3 delar, GAB Sthlm, 1964-66.
Utrop: 8 500 kr
SKÅL, silver C Tengstedt, Göteborg 1852 två hänklar. Längd 25,5 cm.
FÅGEL, silver Spanien, 1900-tal
Utrop: 1 900 kr
Klassiska
Lördag 26 jul 2003
Smycken / Silver / Ädelstenar
Läs mer
Klubbauktion
Klubbas i Stockholm