461 - 480 av 588
1...232425...30 Gå till

Avslutad | Pant – Lördag 15 mars 2003

Klubbad för

1 tavla Roland Svensson lito "Sjösättning" (d)

Utrop: 2 000 kr

1 tavla Esaias Thorén -56 olja 32x40 "Liggande Huvud" (d)

Utrop: 5 500 kr

1 tavla Madeleine Pyk akv. 23x32 "Häst och ren under moln" (d)

1 300 kr

Utrop: 900 kr

! orientalisk matta silke 179x127

2 900 kr

Utrop: 2 200 kr

1 tavla Ulf Greder lito 244/260 "Roddarpicnic" (d)

Utrop: 800 kr

1 Tavla Stig Fyring akv 36x48 "Ålgryta" (d)

700 kr

Utrop: 1 000 kr

1 tavla Edvin Ollers 1954 olja 54x40 " "Bygata" (d)

1 900 kr

Utrop: 1 800 kr

1 tavla Bertil Wahlberg olja 46X60 "Gata i Paris" (d)

Utrop: 1 400 kr

1 tavla Sven Erixson -28 olja 70x55 "Min hustru" Utställd bl.a. Biennalen Venedig 1950, Svensk-Franska 1960 m.fl. (d)

70 000 kr

Utrop: 80 000 kr

1 Tavla Axel Peter olja 95x73 "Nakenstudie Paris 1898"

6 400 kr

Utrop: 8 000 kr

1 Oljemålning Alexis Ankarkrona "Marie Antoinette" 60x74

Utrop: 6 000 kr

1 Oljemålning 1800-tal "gosse" dubblerad på pannå (d)

Utrop: 4 000 kr

5 ST Litografier oramade Yrjö Edelmann 2 motiv "moet et Chandon" "paket" (d)

5 800 kr

Utrop: 6 500 kr

1 Oljemålning 1700-tal "damporträtt" 77x64 cm

Utrop: 15 000 kr

1 SKEPPSKRONOMETER, Victor Söderberg Stockholm No. 296 i träschatull klockan 14 cm i diam

Utrop: 30 000 kr

1 Tavla Lennart Rodhe gouasch "komposition" 10x10 cm (d)

Utrop: 4 500 kr

1 Akvarell Thea Ekström 27x34 "komposition"

Utrop: 1 000 kr

1 Kinesisk Elfenbensskulptur 1700-tal på träsockel 27cm

5 000 kr

Utrop: 6 500 kr

1 Orientalisk matta figural "Fyra årstider" 180x300

9 300 kr

Utrop: 10 000 kr

1 Orientalisk matta 200x300

9 200 kr

Utrop: 10 000 kr