Avslutad | Klockor – Lördag 2 november
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 265, Serie nr. 13048351, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-6, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla/visare, OBS: saknar packning, läderband, ca 1952.
Klockor Casio
CASIO, Illuminator, Dual Time, Boett nr. FS-01, unisex, 31 x 48 mm, plast, analog/digital, quartz, mineralglas, integrerat gummiband, ca 1995.
INTERNATIONAL WATCH CO, damur, 21 mm, Cal 41 (Inca), Serie nr. 1327618, Boett nr. 1346478, 18K guld, manuell, plexiglas (skadat), renoverad/skadad urtavla, läderband, ca 1954.
ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer, Ref nr. 116000, Serie nr. 129FQ553, Cal 3130, Verk nr. 41AG1265, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), defekt (servicebehov). Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 700200A-853/Z1H+0RN, cert, juli 2016, box, ytterkartong.
IWC, International Watch Co, Schaffhausen, Flatline, Cal 2405, Serie nr. 2306171, Boett nr. 2262050 / 3006, herrur, 33 mm, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, gravyr, böjt bandhorn, läderband, originalspänne i doublé, ca 1980, box,
ROLEX, Oyster Perpetual 34, Chronometer, Ref nr. 114200-0023, Serie nr. 6J0M3421, Cal 3130, Verk nr. 1FT28892, Boett nr. 2330, unisex, 34 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlänk, viklås (Oysterclasp), Ref nr. 70190A-F8K/1LQ+6DE, cert, maj 2020, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, s.k. "Concentric Dial", Ref nr. 116200, Serie nr. M965315, Cal 3135, Verk nr. 3 2509882, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum (Roulette), Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63200-PJ10, längd 170 mm, ca 2008.
SEIKO, Prospex, Professional (300 m), "Tuna", Serie nr. 580234, Ref nr. SBBN035, Boett nr. 7C46-0AG0, herrur, 47,7 mm, svart stål, quartz, hardlexglas, dag, datum, gummiband, originalspänne i svart stål, cert, november 2015, box, ytterkartong.
CERTINA, Kurth Frères, fickur, 49,5 mm, savonett, Cal ETA 6498, Boett nr. 507600225, doublé, ankargång, ca 1985, fickurskedja i gulmetall.
TISSOT, T-Classic, Le Locle, Cal ETA 2824-2, Sere nr. 13BL027540, Ref nr. T41.1.423.33, Boett nr. L164/264-1, herrur, 39,3 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2010, box, ytterkartong.
Klockor Victorinox
VICTORINOX, I.N.O.X (200m/660ft), Serie nr. 170224945, Ref nr. 241771, damur, 37 mm, stål, quartz, safirglas, tygband, cert, juli 2017, box, ytterkartong.
TISSOT, PR100, Powermatic 80, Cal 80 (ETA C07111), Serie nr. VG0 E7J ZBZ, Ref nr. T101.407.11.041.00, Boett nr. T101407 A, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. T101410 A, ca 2017, box, ytterkartong.
TISSOT, Supersport Chrono, "Tachymeter", Serie nr. XUW E0S F92, Ref nr. T125.617.16.051.01, Boett nr. T125617 A, kronograf, herrur, 46 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2018, box, ytterkartong.
LONGINES, Heritage, fickur, 48 mm, savonett, Cal 507.2 (ETA 6498-1), Serie nr. 28533715, Ref nr. L7.012.4.21.1, Boett nr. 8014 / 507, stål, ankargång, plexiglas, ca 1995, fickurskedja vitmetall.
OMEGA, Seamaster, Professional (600m/2000ft), Planet Ocean, Chronometer, Cal 2500 (C), Verk nr. 85219848, Serie nr. 85219848, PIC nr. 2900.50.91, Ref nr. SU 168.1650, Boett nr. 168.1650 (LL), herrur, 45,5 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas (repor), datum, heliumventil, gummiband (se fördjupad info), originalspänne, ca 2010, box, ytterkartong.
Klockor Hublot
HUBLOT, Genève, King Power, Unico Black Magic Cal HUB 1240, Ref nr. 701.C1.0170.RX, Boett nr. 1030735, kronograf, herrur, 48 mm, keramik / titan, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat gummiband, viklås i titan/keramik, servad augusti 2024, cert, december 2014, box (skadad), ytterkartong.
Klockor Movado
MOVADO, Elliptica, Serie nr. 5017994, Boett nr. 84 H5 1431, damur, 20 x 31 (38) mm, bicolour, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, ca 2000, box (ej komplett).
Klockor Gucci
GUCCI, kronograf, Serie nr. 11147679, Btt nr. 8600M, herrur, 34 x 42 (47) mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2005.
LONGINES, s.k. "Sei Tacche", herrur, 33,5 mm, Cal 23.M, Serie nr. 6861264, Boett nr. 22968 / 28, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, utbytta visare (relumade), skadad urtavla, servicebehov, ca 1944, metallänk ej original.