Klubbauktion | Moderna – Lördag 21 december
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,05 ct, TW(G)/SI2, GIA report 7235223393, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 2,8 g.
WIWEN NILSSON, brevkniv, sterlingsilver, signerad, Lund 1970, längd 20 cm, vikt 73 g, (d)
LAPPONIA, armband, Cataract, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1996, bredd 20 mm, längd 18 cm, vikt 62,6 g, originalpåse.
LAPPONIA, collier, Creature No. 5, sterlingsilver, akryl, Björn Weckström, Finland 1973, längd 72 cm, vikt 59,2 g, originalpåse.
LAPPONIA, ring, Pandora, sterlingsilver, Finland, stl 19,75 mm, vikt 11,0 g, originalpåse.
LAPPONIA, collier, sterlingsilver, Cumulus, design Björn Weckström, längd 37,5 cm, Finland år 1980, vikt 11,0 g.
2 st DIAMANTER, prinsesslipade, 0,30 ct samt 0,31 ct, ca TW-TCr/VS-SI, ena diamanten med nagg på kuletten.
BVLGARI, ring, Parantesi, 18K vitguld, stl 56 (17,75 mm), vikt 11,3 g, originaletui, ytterask.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, Halo, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, höjd 10 mm, längd 47-52 cm, vikt 3,0 g, kedja ej stämplad.
ATÉLIER AJOUR, armband, 18K guld/vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, Stockholm 2003, längd 17 cm, vikt 32,2 g, en diamant med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,52 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 3,2 g, huggies.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g.
OLE LYNGGAARD, kedja, 18K vitguld, ankarlänk, längd 45 cm, vikt 3,5 g, originaletui.