Klubbauktion | Moderna – Lördag 21 december
OLE LYNGGAARD, örhängen, stjärnor, 18K vitguld, arbetad yta, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 3,4 g, originaletui, ej snurrebussar.
TIFFANY & CO, hänge med kedja, Please Return To Tiffany, sterlingsilver, mått på hjärtat 20 x 16 mm, längd på kedjan 42 cm, vikt 3,4 g.
TIFFANY & CO, berlock, Tiffany Blue Box, sterlingsilver, turkos emalj, höjd 24 mm (inklisive ögla), vikt 4,3 g.
TIFFANY & CO, hänge/kedja, Lock Pendant, sterlingsilver, mått på lås 12 x 8 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,3 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, droppe, sterlingsilver, design Charlotte Lynggaard, Danmar, höjd 17 mm, vikt 3,5 g.
GEORG JENSEN, ring, Daisy, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 237 briljantslipade samt 11 prinsesslipade diamanter ca 3,98 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,5 mm, vikt 29,2 g, en briljant trasig.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad rosa safir ca 0,70 ct, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca R-Cr/SI-P, stl 17,75+ mm, vikt 21,1 g, safiren har små nagg och skador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, smaragdslipad safir ca 0,65 ct, kedja 40 cm, vikt 2,4 g.
INGER ROBBERT, armband, 18K guld/vitguld, rubiner, signerad, Trosa 1972, längd 17 cm, 71 g, trasigt etui, en rubin saknas. (d)
LES MUST DE CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, stl 48 (15,25 mm), vikt 5,0 g, kraftigt slitage, originalask.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,35 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/P, kedja 40 cm, vikt 2,0 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Dew drops, sterlingsilver, rökkvarts, höjd 45 mm, vikt 3,5 g, originaletui.
GEORG JENSEN, örhängen, Forget me knot, sterlingsilver, höjd 65 mm, stift, vikt 4,6 g, etui.
GEORG JENSEN, collier, Möbius, sterlingsilver, svart gummi, Torun Bülow-Hübe, 2004, längd 45 cm, vikt 10,2 g, smyckespåse.
GEORG JENSEN, ring, nr 152, Dew drop, sterlingsilver, rosenkvarts, design Torun Bülow-Hübe, stl 17 mm, vikt 7,1 g, originaletui.
GEORG JENSEN, armring, nr 241, Forget me knot, sterlingsilver, stl M, vikt 10,8 g, originaletui.