Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 19 december
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 8 briljanter ca 0,30 ctv längd ca 25 mm, stift, vikt 5,2 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, 4 briljanter ca 0,10 ctv längd ca 21 mm, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca W(H)/VS, stl 18,5 mm, vikt 2,7 g, diamanten har ett mycket litet nagg vid kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 4,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenpärlor ca 7,9 mm, off round, lås i 18K guld, längd 38 cm, vikt 30,0 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade saltvattenpärlor ca 7,5 mm, 2 rader, lås i 18K guld med mindre diamanter, längd 19 cm, totalvikt 26,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 17 mm, vikt 4,5 g, nagg på safirerna.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, kulor av amazonit, akvamarin, längd 54 cm, vikt 18,2 g.
EFVA ATTLING, armband, A Clear Dream, sterlingsilver, bergkristaller, längd 16/17,5/19 cm, vikt 2,3 g.
EFVA ATTLING, hänge, sterlingsilver, kors, Stockholm 2001, mått 68 x 42 mm, vikt 6,7 g.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, sterlingsilver, Stockholm 2002, höjd på hänget 6,5 cm, längd på kedjan 42 cm, vikt 9,4 g.