Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 19 december
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,39 ctv ca W/SI, stl ca 17,75 mm, Göteborg, 1977, vikt 2,4 g, skev skena.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 5,9 g, huggies, enstaka diamanter har nagg.
GEORG JENSEN, ring, Daisy, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 12 mm, längd 140 cm, knutet, vikt 242,2 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 smaragder, 20 briljanter ca 0,30 ctv, stift, vikt 1,5 g.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,48 ct, W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g, certifikat.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5-7,8 mm, lås i silver, odlad pärla, safirer, längd 74 cm, vikt 53,2 g.
ARMRING, silver, Polen, Warsawa, diameter 65 mm, vikt 17,9 g, vikt 17,9 g, något skev.
ARMRING, silver, Smyckeboden B Johnson U Hallberg, Halmstad 1984, diam 55 mm, vikt 39,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 5,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,5-8,2 mm, doserat, lås i 18K vitguld, odlad pärla, smaragder, längd 66 cm, vikt 28,9 g, ej knutet, i behov av omträdning.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, TW-TCr/VS, stift, vikt 1,8 g.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct, ca TCa/SI, längd 45 cm, vikt 3,2 g, diamanten har små nagg.
STRÖMDAHL, enstensring, Galaxia, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct, ca R/VS, Stjärnringen, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g, diamanten har litet nagg på kuletten.