Klubbauktion | Julklapps – Lördag 14 december
CARTIER, armband, Trinity, 18K trefärgat guld, ref nr 626650, certifikat från 1993, längd 20 cm, vikt 62,9 g, originaletui, referensnummer felinskrivet på certifikat.
RING, 18K vitguld, obehandlad rosa rubin 2,75 ct, navette - och brilljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 7,8 g, IGI certifikat.
ARMRING, 18K guld/vitguld, antik-, gammal- och rosenslipade diamanter ca 6,30 ctv, ca TW-LY/VS-P, Italien, 1900-talets mitt, 50x60 mm, vikt 29,7 g, flera diamanter med nagg och skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,50 ct, briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 7,4 g, safiren har minimala nagg, enstaka diamanter har nagg och inneslutningar som når ytan.
OLE LYNGGAARD, nyckelhänge, 18K vitguld, fasetterad topas, briljantslipade diamanter 0,045 ctv,TW/VS, hjärtan, höjd 86 mm, vikt 2,3 g.
GEORG JENSEN, collier, Aria slim, stavar, spetsfilad ankarlänk, sterlingsilver, längd 86-90 cm, vikt 29,8 g.
GEORG JENSEN, alliansring, Aurora, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,42 ctv, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.
GEORG JENSEN, helalliansring, Aurora, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, TW/VS, stl 17,5 mm.
EFVA ATTLING, ring, Blue & Stars, 18K vitguld, akvamarin 0,40 ct, briljantslipade diamanter 0,11 ctv, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g.
EFVA ATTLING, örhängen, Blue & stars, 18K vitguld, akvamariner 0,80 ctv, briljantslipade diamanter 0,48 ctv, TW/VS, höjd 11 mm, vikt 3,5 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Blonde, mini, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, TW/VS, 5,5 mm, vikt 1,3 g, stift, originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
COLLIER, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr/SI, längd 45 cm, vikt 12,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 1,27 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 42 cm, vikt 5,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 8 mm, off round, lås i 18K vitguld, längd 50 cm.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 6,01 ctv, ca TW-TCR/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 12,8 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.