Klubbauktion | Julklapps – Lördag 14 december
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå turmaliner 4,40 ctv, briljantslipade, baugetteslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift med clips, vikt 7,7 g.
HÄNGE, 12K vitguld, blå turmalin ca 2,50 ct, navettslipade och baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,5 g.
PATRIK AF FORSELLES, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,90 ct, W(H)/VS2, GIA inskription 2101780019, stl 17,25 mm, 12,5 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(G)/VS, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,5 mm, vikt 8,6 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 14K guld, rosenslipade diamanter, antik, höjd 60 mm, vikt 12,9 g, diamanter med nagg.
BROSCH, Blomma, 14K guld, safirer, antik- och rosenslipade diamanter, 50x15 mm, vikt 6,5 g, flera diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld, 36 prinsesslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 11,3 g, svaga fattningar, sprickor i ringskenan.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, några odlade pälor, ca 9,25-10,25 mm, vita, rosa, lila, lås i 18K vitguld, längd 47 cm.
GUNNAR FAHLSTRÖM, armband, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter 3,66 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, Stockholm 1970, längd 17,5 cm, vikt 26 g, enstaka diamanter med nagg, originaletui.
COLLIER, 2-radigt, fasetterade granater, lås i 14K guld, antikt, längd 41 cm, knutet, vikt 84,1 g, slitna fasettkanter.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, kulor av granat, lås i 14K guld, åttkantslipade diamanter, längd 91 cm, knutet, vikt 56,6 g.
GEORG JENSEN, hänge med kedja/brosch, Daisy, sterlingsilver, svart emalj, längd, 61 cm, vikt 23,7 g.
RING, 18K vitguld, mörkblå safir, briljantslipad och äldre briljantslipad diamant ca 0,30 ctv, ca TCr-TCa/VS, Gerdt Hartvig Sandqvist, Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, safir med slitna fasettkanter, storleksändrad.