Klubbauktion | Julklapps – Lördag 14 december
BROSCH, 18K guld, turkoser, halvpärlor, Nils Gysler, antik, Stockholm 1892, längd 48 mm, vikt 4,5 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/VS, stift, mått 6,4 x 6,4 mm, vikt 1,8 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,46 ct, ca Light Yellow/VS, 28 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-TCa/VS, storlek 16,25 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 6 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/VS, stift, mått 4,5 x 4,0 mm, vikt 1,7 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,5 g, en diamant med nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,4 g.
COLLIER, 18K guld, 101 briljantslipade diamanter ca 5,79 ctv, varav mittstenen är 0,40 ct, ca TW-W/VVS-VS, doserat, v-format, längd 47 cm, vikt 19,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld/roséguld, baguettslipade diamanter ca 0,29 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,43 ctv, ca TW-TCr/VS, kors, hängets höjd 36 mm, längd 42 cm, vikt 10,0 g.
ARMRING, Orm, 14K guld, antik- och gammalslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 50x60 mm, vikt 32,1 g, några diamanter med nagg och skador.
HELALLIANSRING, platina, 32 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
Visa varaSmycken Örhängen
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,00 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, höjd 20 mm, kedja 44 cm, vikt 7,7 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade safirer ca 1,40 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, 9,5x11,5 mm, vikt 4,7 g, stift.
BJÖRN JÄGERSTIG, brosch/hänge,18K vitguld, orange-bruna briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca W(H)/VS2, briljant-, navett- och åttkantslipade diamanter ca 3,10 ctv, ca R-TCr/VVS-VS, Stockholm, mått 40x35 mm, vikt 13,3 g, 2 små åttkantslipade stenar är inte diamanter, mittstenen har tjock rondist, några sidostenar har nagg och skador.
OLE LYNGGAARD, berlock, Lace pavé, 18K guld, 58 briljantslipade diamanter 0,58 ctv, TW/VS, höjd 22 mm, vikt 5,8 g, etui
OLE LYNGGAARD, hänge, Sweet drop, 18K guld, onyx, briljantslipad diamant 0,015 ct, TW/VS, höjd 27 mm, vikt 4,4 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Love, 18K vitguld, matterat, 15 mm, vikt 6,5 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, hänge, 18K guld, bergkristall, hängets höjd 27 mm, svart tygrem med ändar i 18K guld, påse.