Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november
Aktuell budnivå
RING, platina, ovalslipad obehandlad Burmesisk safir 3,45 ct, GRS report GRS2009-091688, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 7,8 g, safiren har inneslutningar som når ytan samt små nagg, enstaka diamanter har nagg och små skador.
ÖRHÄNGEN, platina/18K vitguld, onyxer, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, höjd 40 mm, vikt 13,3 g, stift med clips, enstaka diamanter har nagg och skador.
Bild kommer
ATELIER AJOUR, brosch, 18K vitguld, safir, gammalslipade diamanter, Stockholm 1962, mått 23x28 mm, vikt 5,1 g.
Bild kommer
RING, 18K guld, 22 trapetsslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 15 mm, vikt 5,4 g.