Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november
RING, 18K vitguld, 3 äldre briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, 2 safirer, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, safirerna med skador.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipade safir, 10 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4 g.
RING, platina, briljantslipad diamant 0,40 ct, ca W/VVS, 6 trapets - och 12 briljantslipade diamanter ca 1,36 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 18,5 mm, vikt 7,4 g, enstaka diamanter med nagg.
HÄNGE, kors, silver, rosenslipade diamanter, höjd 59 mm, vikt 9,6 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
HÄNGE, kors,18K guld, målat porträtt, orientaliska pärlor, turkoser, Stockholm 1809, höjd 45 mm, vikt 2,7 g.
RING, silver/18K guld, målat porträtt, orientaliska pärlor, antik, franska stämplar, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, slitage.
HÄNGE MED KEDJA, kors, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,47 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, hängets höjd 16 mm, längd 42 cm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, 6,2x6,2 mm, vikt 2,1 g, stift, enstaka diamanter med nagg.
HÄNGE / KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,28 ctv ca TW/VS, venezia, längd 40 cm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,46 ctv ca W/SI, stl 18 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,5 g.
COLLIER, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Ca/VS, motivets mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, oval briljantslipad diamant ca 0,34 ct, ca Light Yellow/VS, 28 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-TCa/VS, storlek 17,5 mm, vikt 2,6 g.
ÖRRINGAR, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 32 mm, vikt 8,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,58 ct, ca Light Yellow/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/VS, mått ca 8,0 x 5,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,3 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 5,3 g.