Avslutad | Moderna – Lördag 9 november
OLE LYNGGAARD, ring, Flet, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stl ca 17,5 mm, vikt 10,1 g, originaletui.
CLAES GIERTTA, hänge med kedja, silver, grön kalcedon, Stockholm 1971, höjd på hänget 6,8 cm, längd på kedjan 61 cm, vikt 55,9 g, ask, kedjan är ej stämplad. (d)
SIGURD PERSSON, armband, delvis guldpläterat silver, Stockholm 1974, längd 20 cm, vikt 51,1 g, jubileumsutgåva. (d)
TIFFANY & CO, örhängen, Return to Tiffany, sterlingsilver, förgyllda stift, mått 10 x 10 mm, stift, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 94 briljant-, prinsess- samt trapetslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 18 mm, stift, vikt 4,1 g.
GEORG JENSEN, helalliansring, Magic, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter 0,56 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g, etui, ytterask.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,73 ct, W(H)/VS2, stl 15,25 mm, vikt 4,0 g, diamanten har stort bord och låg krona samt litet nagg på paviljongen.
HELALLIANSRING, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 15 mm, vikt 3,5 g, två diamanter har nagg vid rondisten där de slagit in i varandra.
RING, 14K roséguld, kunzit ca 19,05 ct, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca Faint Pink-Light Purplish Pink/SI-P enligt IGI Jewelry Report 31J9175924, stl 17 mm, vikt 6,8 g, ett fåtal diamanter med nagg.
RING, platina, Hearts on Fire, briljantslipad diamant ca 0,32 ct, ca TW(G)/SI1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS, stl 17,75+ mm, vikt 3,6 g, gravyr, etui, certifikat.
ENGELBERT, hänge med kedja, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, bokstaven F, höjd på hänget 1,6 cm, längd på kedjan 45 cm, vikt 2,5 g.
CHOPARD, armband, Happy diamonds, 18K vitguld, briljantslipade diamanterca 0,70 ctv, 17-18-19,5 cm, vikt 11,3 g, glaset med nagg och slitage.
BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari,18K vitguld, onyx, diameter 13 mm, vikt 7,0 g, stift, originaletui.
PIAGET, ring,18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VS, ref.nr A88942, 1990, stl 52 (16,5 mm), vikt 12,9 g, diamanterna infattade senare.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, The Legacy Knot ring, medium, stl 16 mm, vikt 11,3 g, originaletui.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 13,5 g.