21 - 40 av 288
123...15 Gå till
Just nu klubbas Lilla Smycken online. Gå in här

Avslutad | Moderna – Lördag 9 november

Klubbad för

LAPPONIA, ring, Palme, 18K guld/platina, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, design Christophe Burger, Finland 1991, stl 17,25 mm, vikt 9,5 g.

7 200 kr

Utrop: 8 000 kr

GEORG JENSEN, ring, Fusion, tre delar, 18K guld/vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VS, design Nina Koppel, Danmark, stl 60 (19,25 mm), vikt 20,8 g, originalask.

12 800 kr

Utrop: 13 400 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, ovalslipad safir ca 0,50 ct, höjd 15 mm, längd 40 cm, vikt 19,6 g.

Utrop: 15 000 kr

LAPPONIA, armband, Kultalevyt, 14K guld, Björn Weckström, Helsingfors 1969, längd 21 cm, vikt 8,7 g, slitage.

Utrop: 5 200 kr

LAPPONIA, ring, Gulros, 14K guld, Björn Weckström, Helsingfors 1969, stl 19,75 mm, vikt 6,7 g, gravyr, storleksändrad.

3 700 kr

Utrop: 4 000 kr

LIISA VITALI, örhängen, 14K guld, genombrutna sfärer, diameter 15 mm, höjd 30 mm, vikt 2,9 g, krokar, ena örhänget är missfärgat på insidan av sfären.

2 400 kr

Utrop: 1 900 kr

LIISA VITALI, collier, sterlingsilver, genombrutna sfärer, Nestor Westerback, Helsingfors 1971, längd 80 cm, vikt 33,3 g, en sfär är bucklig.

2 600 kr

Utrop: 700 kr

STEN&LAINE, ring, 14K guld, bergkristall, Karl Laine, Turku 1979, stl 17 mm, vikt 1,5 g.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

STEN&LAINE, örhängen, 14K guld, bergkristaller, Karl Laine, vikt 1,1 g, stift, originalask.

850 kr

Utrop: 900 kr

ÖRHÄNGEN, med påhängen, 18K vitguld, triangelslipade peridoter ca 1,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd vikt 5,1 g, huggies, ena peridoten har ett litet nagg på bordet.

Utrop: 8 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, svarta diamanter 1,55 ctv, längd 21 cm, vikt 8,7 g.

12 000 kr

Utrop: 13 200 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 3,67 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 10,3 g, flera diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 54 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, varav mittstenarna ca 0,69 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 3,5 g, en diamant med mindre nagg.

Utrop: 18 600 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 32 mm, flexmodell, vikt 7,9 g.

15 000 kr

Utrop: 16 600 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 50 briljantslipade diamanter ca 4,40 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 14 g.

Utrop: 71 000 kr

Utrop: 27 500 kr

LAPPONIA, amring, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland, diameter 60 mm, vikt 77,0 g.

3 400 kr

Utrop: 2 800 kr

GEORG JENSEN, brosch, nr 376, sterlingsilver, Henning Koppel, bredd 71 mm, vikt 19,3 g.

2 400 kr

Utrop: 1 400 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, 18K vitguld/guld, Smile, höjd 15 mm, vikt 7,5 g.

5 600 kr

Utrop: 6 000 kr

LAPPONIA, örhängen, sterlingsilver, odlade pärlor, stift, vikt 6,6 g, originaletui.

650 kr

Utrop: 550 kr