Avslutad | Allmänna – Tisdag 12 november
MANSCHETTKNAPPAR, vitmetall, lapis lazuli, karneol, tigeröga, svarta stenar, utbytbara påhängen, bredd påhäng 12 mm, längd 41 mm.
MINNESSKED, silver, modell Rosenholm, Jacob Ängman 1876-1976, längd 225 mm, vikt 101,4 g.
WEEKEND by Max Mara, collier, gulmetall, rosa och lila kubformade glasstenar, längd 45-52 cm, vikt 277,6 g, repor på låsdel.
ÖRHÄNGEN, vitmetall, blå svarowski kristaller, höjd 36 mm, vikt 11,8 g, originalkvitto från Swarovski i Berlin, ask, ytterkartong.
Kuriosa Mässing
JULGRANSDEKORATION, förgylld mässing, prinsessan på ärten, Hans Christian Andersen, Nordahl Andersen, fyra olika motiv, originalkartong.
Kuriosa Mässing
LJUSSTAKE, förnicklad mässing, för fyra ljus, "Alto" Hilke collection, höjd 32 cm, bredd 40 cm, kartong.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, lås i silver, längd 42 cm, vikt ca 20 g. (Låg kvalité, några barocka, några trasiga).
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, tre rader, lås i silver, paste, längd 42 cm, vikt 26 g. (Slitage, några trasiga, trasig paste).
Visa varaSmycken Brosch
SWAROVSKI, brosch, gulmetall, Swarovski kristaller, druvklase, mått 43 x 28 mm vikt 12,4 g, ask.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade sötvattenspärlor ca 12,0 mm, stift, vikt 4,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, stjärntecken skorpion, längd ca. 45 cm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade sötvattenspärlor, strass, stift, längd 35 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11,7 mm, strass, stift, vikt 4,7 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, strass, stift, vikt 3,2 g.