Avslutad | Allmänna – Tisdag 12 november
RING, sterlingsilver, blomsterjaspis, stl 17 mm, vikt 9,4 g, skev, stenen något repig, skev skena.
KULTASEPÄT SALOVAARA, ring, sterlingsilver, rökkvarts, Åbo 1970, justerbar öppen ringskena, vikt 9,3 g, slitage.
KAUNIS KORU, ring, silver, Heikki Juhana Kaksonen, Helsingfors 1966, stl 17,50 mm, vikt 9,1 g, repor, bucklor.
THOMAS SABO, sterlingsilver, glassten, cubic zirconia, fjädrar, längd 15-18,5 mm vikt 14,5 g, etui, nagg.
THOMAS SABO, sterlingsilver, cubic, zirkoner, fjädrar, höjd 42 mm, 8,1 g, etui, nagg.
Porslin Fat
VÄGGTALLRIK, porslin, 42 cm, Heinen Delfts Blauw, Illustrator Redmer Hoekstra, originalkartong.
FIGUR, design by Oskar Knutsson, tomte motiv, längd 28 cm, bredd 10 cm, höjd 37 cm, svart.
RING, sterlingsilver, cubic zirconia, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, nagg, mittstenen rör sig i sin fattning.