Avslutad | Klockor – Lördag 5 oktober
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16610 T, Serie nr. F307977, Cal 3135, Verk nr. 3 0142401, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, utbytt iläggsring ("Slim Flour"), OBS: skadad dykring/klickring, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93250-LT4/AD, cert, april 2004, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116503, Serie nr. 7E257962, Cal 4130, Verk nr. C49Z9947, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, diamanturtavla (8 st. 8/8), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78593-D1K/G5C, ca 2015, box, ytterkartong.
ROLEX, Precision (Swiss), Ref nr. 12868, Serie nr. 388072, Cal 1200, herrur, 31 mm, 9K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, servicebehov, gravyr, bucklor, Boett tillverkad i England (A.L.D.), läderband, ca 1958.
ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer, Ref nr. 116000, Serie nr. 591X6871, Cal 3130, Verk nr. 2413W3N3, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 70200-T2G/V9W+V2H, längd 178 mm, ca 2013.
OMEGA, De Ville, Cal 684, Serie nr. 36118665, Ref nr. ST 155.0006, Boett nr. 155.006, herrur, 27 x 35 (45) mm, stål, automatisk, plexiglas, läderband, originalspänne (ej tidsenligt) ca 1973.
OMEGA, Seamaster, Cal 267, Serie nr. 16350361, Ref nr. CK 2937, Boett nr. 2937-3, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1958.
SAMSON MORZINE, Cal Valjoux 7734, kronograf, herrur, 38 mm, vitmetall (skadad), manuell, plexiglas, datum, renoverad urtavla, skadad urtavla/visare, servicebehov, NATO-band, ca 1970.
LONGINES, herrur, 35 mm, Cal 706, Serie nr. 52279889, Boett nr. 18169166 / 3612 / 857, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1974.
Klockor Gerald Genta
GERALD GENTA, Genève, Dual Time, Cal Fontainemelon 10100, Boett nr. G2782.7 / 28012, damur, 19 x 26,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, två tidszoner, gravyr, integrerad originallänk, längd 160-155 mm, totalvikt 62,9 gram (se fördjupad info), ca 1990.
must de CARTIER, Tank, Cal 78-1 (ETA 2512-1), Boett nr. 3 130845, damur, 20,5 x 20,5 (28) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), manuell, mineralglas, läderband, ca 1980.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50 mm, Cal A, Serie nr. 14761, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, innerlock i 18K guld, ca 1907.
ROLEX, Oyster Perpetual (Swiss), Chronometer, "Semi-Bubbleback", s.k. "The Golden Egg", Ref nr. 6334, Serie nr. 982921, Cal 640, Verk nr. F78663 / 59558, Boett nr. 6334, herrur, 34,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt (servicebehov), gravyr, ca 1954, metallänk ej original.
OMEGA, Suverän, s.k. "Tuxedo Dial", Cal 30 T2 SC PC, Serie nr. 10088171, Ref nr. CK 2425, Boett nr. 2400-2 / 84, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, målad sekundvisare (röd), relumad minutvisare, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), skadad boett (se bild), läderband, ca 1944.
BREITLING, Cockpit B50, Night Mission, Cal B50, Serie nr. 1806180, Ref nr. VB501022/BD41, Boett nr. 4415 B3, kronograf, herrur, 46 mm, svart titan, SuperQuartz, safirglas, analog/digital, skadad urtavla, gummiband (Mesh), originalspänne i stål (se fördjupad info), laddningskabel för klockans batteri (se bild), ca 2015.
Klockor Montblanc
MONTBLANC, Heritage Spirit, Cal MB24.17, (SW 200-1), Verk nr. 4810-417, Serie nr. PLGD3DBF, Ref nr. 111580, Boett nr. 7325, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2015.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor 1950 Submersible Flyback, Cal P.9100, Verk nr. 008352, Serie nr. S113/500, Ref nr. PAM00615, Boett nr. OP 7025 / BB 1802505, kronograf, herrur, 47 mm, titan, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, gummiband, originalspänne, cert, juli 2016, box, ytterkartong.
Visa varaKlockor Zenith
ZENITH, El Primero, Rainbow (T Swiss Made T), "Tachymeter", Cal 400, Serie nr. 107557, Boett nr. 15/53-0470-400, kronograf, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, lyspunkt i dykrings saknas, originallänk, viklås (skadat, se bild), cert, mars 1999, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Professional, Cal 1109 (ETA 2892A2), Verk nr. 49695465, Serie nr. 49695465, PIC nr. 2531.80.00, Ref nr. SU 368.1503, Boett nr. 168.1503/368.1503 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla/visare, defekt (akut servicebehov), heliumventil, originallänk, skadad (se fördjupad info), viklås, Ref nr. 1503/825, längd 180 mm, cert nov 1995, box (skadad).
BREITLING, Colt (300M 1000FT), Cal 17 (ETA 2824-2), Serie nr. 24607, Ref nr. A17035, herrur, 38 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, utbytta visare, Professionallänk, viklås, cert, september 1996, box (skadad).