1 - 20 av 171
123...9 Gå till

Klubbauktion | Klockor – Lördag 5 oktober

Aktuell budnivå

Klockor Universal

UNIVERSAL, Genève, Polerouter, Cal 215, Serie nr. 1847708, Ref nr. 20357-2, Boett nr. 20363-1, herrur, 34,5 mm, guld på stål, automatisk (microrotor), plexiglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1956.

10 000 kr

Utrop: 10 200 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust II, s.k. "Wimbledon Dial", Chronometer, Ref nr. 116333, Serie nr. 7LM68460, Cal 3136, Verk nr. 2Z459325, Boett nr. 2410, herrur, 41 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72213A-X7F/OEF+OYC, cert, september 2013, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 108 000 kr

Lägg bud

IWC, Schaffhausen, Mark XVIII, "Tribute to Mark XI", Cal 35111, Serie nr. 4314730, Ref nr. 327007, Boett nr. 5631756, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, NATO-band, originalspänne, cert (ej daterat), ca 2018, box (skadad). Limiterad men ej numrerad (En av 1948).

Inga bud

Utrop: 30 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Speedmaster, Professional, "Tachymètre", s.k. "Moon Watch", Cal 1861, Verk nr. 77773498, Serie nr. 77773498, PIC nr. 3570.50.00, Boett nr. 145.0022 / 345.0022, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1998/849, cert, augusti 2013, box.

37 500 kr

Utrop: 36 000 kr

Lägg bud

JAEGER LE-COULTRE, Memovox Tribute To Deep Sea, Cal 956, Serie nr. 2781354, Ref nr. Q2028470, Boett nr. 134.8.96, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, läderband, cert, juli 2014, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 953/959).

Inga bud

Utrop: 136 000 kr

Lägg bud

BREITLING, Chronomat Evolution, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2045490, Serie nr. 2045490, Ref nr. A13356, Boett nr. 4908B4, kronograf, herrur, 43,7 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, utbytt mellanboett, Pilotlänk, viklås, Ref nr. S5004/357A, cert, februari 2005, box.

Inga bud

Utrop: 24 000 kr

Lägg bud

ZENITH, El Primero, Class T Moonphase, Cal 4100, Serie nr. 194690, Ref nr. 03.0510.4100/22.C492.GB, Boett nr. 03.0510.4100, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, glasbaksida, läderband, viklås, servad juli 2024, ca 2011, box (skadad), ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 39 000 kr

Lägg bud

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, Genève, fickur, 51,5 mm, savonett, Serie nr. 380587, Boett nr. 238751, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, gravyr, bucklor, ca 1915.

Inga bud

Utrop: 25 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Flightmaster (T Swiss Made T), Cal 910, Serie nr. 29134590, Ref nr. ST 145.013, Boett nr. 145.013, kronograf, herrur, 43 x 52,5 mm, stål, manuell, mineralglas, 24-timmarsvisning, GMT-visning, utbytta visare/kronor, originallänk, viklås (utbytt), Ref nr. 1159/155, ca 1970.

Inga bud

Utrop: 26 000 kr

Lägg bud

JAEGER-LE COULTRE, Master Compressor, Memovox, Cal 918, Verk nr. 3214817, Serie nr. 0649, Ref nr. Q1702440, Boett nr. 146.2.97, herrur, 41,5 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, alarm, vridbar innerring, gummiband, läderband (skadat), viklås i 18K rosa guld, tillverkad 2003, cert, maj 2009, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 73 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Speedmaster, Racing, "Tachymetre", Chronometer, Cal 3330, Verk nr. 86625789, Serie nr. 86625789, PIC nr. 326.30.40.50.01.002, Boett nr. 178.2060 (LL), kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1565/976, cert, september 2015, träbox, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 32 000 kr

Lägg bud

Klockor Hublot

HUBLOT, Geneve, Big Bang, Cal HUB (ETA 7750), Serie nr. 751176, Ref nr. 301.SB.131.RX, Boett nr. 301, kronograf, herrur, 44 mm, stål/ceramic, automatisk, safirglas, datum, OBS: keramisk glasring (nagg, se bild), glasbaksida, gummiband, integrerad originallänk (stål/ceramic), viklås, cert (ej ifyllt), ca 2009, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 52 000 kr

Lägg bud

SEIKO, Prospex, (Diver´s 200m), s.k. "Captain Willard", Cal 8L35, Serie nr. 0853/2500, Ref nr. SLA033J1, Boett nr. 8L35-00X0, herrur, 45 mm, stål, automatisk (Hi-Beat), safirglas, datum, gummiband, originalspänne, cert (ej ifyllt), ca 2020, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr.0853/2500).

Inga bud

Utrop: 21 000 kr

Lägg bud

TIFFANY & Co, kronograf, Cal ETA 7751, Boett nr. 15105, herrur, 37,5 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor), dag, datum, månad, månfas, 24-timmarsvisning, glasbaksida, läderband, originalspänne i doublé, ca 1995, box (ej komplett), ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 21 000 kr

Lägg bud

Klockor Heuer

HEUER, "No Radium Dial", kronograf (nollställer ej), Cal Valjoux 71, Ref nr. 345, Boett nr. 39409, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), servicebehov, läderband, ca 1940.

Inga bud

Utrop: 16 000 kr

Lägg bud

BREITLING, SuperOcean Heritage B01 Chrono 44, Chronometer, Cal B01, Verk nr. 3389780, Serie nr. 3389780, Ref nr. AB0162, Boett nr. 2522 B3, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, gummiband (Black Mesh Rubber), viklås, cert (QR-kod), mars 2023, box.

Inga bud

Utrop: 48 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Constellation, s.k. "Uggla", Cal 1445, Serie nr. 51525491, PIC nr. 1720.10.10, Ref nr. DB 196.1070, Boett nr. 196.1070, herrur, 33 mm, stål/guld, quartz, safirglas, dag, datum, integrerat läderband, originalspänne i doublé, ca 1989.

Inga bud

Utrop: 7 500 kr

Lägg bud

ROLEX, Oysterdate, Precision (T Swiss T), Ref nr. 6694, Serie nr. 5688612, Cal 1225, Boett nr. 6694, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, Oysterlänk (se bilder), viklås, Ref nr. 78350-VC/557, ca 1978, box, ytterkartong (ej tidsenlig).

25 000 kr

Utrop: 27 000 kr

Lägg bud

must de CARTIER, Tank, Cal 78-1 (ETA 2512-1), Boett nr. 3 166162, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), manuell, mineralglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1980, box.

Inga bud

Utrop: 4 200 kr

Lägg bud

Klockor Hamilton

HAMILTON, fickur, 50 mm, savonett, Cal 975 (17 stenar, 16 size), Serie nr. 1572296, Boett nr. 497343, 14K flerfärgat guld, ankargång, s.k. "Box Hinge-boett", innerlock i 14K guld, motiv, mönster, monogram, ca 1923.

15 000 kr

Utrop: 16 000 kr

Lägg bud