Avslutad | Allmänna – Tisdag 29 oktober
SMYCKESET, collier, örhängen, sterlingsilver, hjärtan delvis matterade, längd 42-45 cm, stift, vikt 12,2 g.
ARMRING, gulmetall, lapis lazuli, malakit, karneol, bredd 36 mm, öppen, justerbar, vikt 46,0 g.
ARMBAND, silver, pärlemor, detaljer i tvinnad gulmetall, längd 18 cm, vikt 20,6 g slitage.
BROSCH, silver, blomma, höjd 46 cm, Pinco Förening U P A, Stockholm 1951, vikt 6,6 g, slitage.
BROSCH, silver, grön glassten, Raag & Pärno Nord Bijouteriverken,Torshälla 1955, mått 24 x 46 mm, vikt 4,2 g, slitage.
HÄNGE, silver, förgyllt, citrin, pärlemor, höjd 23 mm, vikt 1,9 g, förgyllning bortnött.
HÄNGE/KEDJA, silver, paste, kedjans längd 54 cm, hängets höjd 52 mm, vikt 11,6 g, slitage, stenar saknas.