Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september
RING, 18K guld, kuddslipad ametist ca 7,0 ct, 4 smaragdslipade smaragder, stl 16 mm, vikt 12,4 g, en smaragd med skada,
C.F CARLMAN, pärlörhängen, 18K vitguld, mabépärlor, ca 16 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, Stockholm 1982, vikt 10,9 g, clips.
RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr/VS, 16 åttkantslipade diamanter, ca 0,30 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 19,25 mm, vikt 5,3 g, nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/P1, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad gul safir ca 2,08 ct, 2 diamanter ca 0,06 ct, stl 15,5 mm, vikt 2,9 g, safiren med skada på paviljongen
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca Cr(J)/VS2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, mindre nagg vid rondist.
Smycken Diadem
DIADEM, förgyllt sterlingsilver, bergkristaller, höjd 4,8 cm, bredd 14 cm, vikt 25,4 g, etui.
RING, 18K vitguld, safir ca 1,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, Juvelia, Stockholm, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 20,57 ct, briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 18 mm, vikt 15,4 g, tanzaniten har liten repa på bordet och några diamanter har nagg.
RING, 14K guld/platina, antikslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr/VS, 4 gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, antik, stl 16 mm, vikt 1,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct ca Cr(J)/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, kulettfasett.
RING, platina/18K guld, ovalslipad diamant 2,05 ct, Fancy Intense Yellow/VVS1, GIA Coloured Diamand Grading Report 2173360252, trapetslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G)/VS1, stl 15,25 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 4,50 ct, ca TCa(L)/P1-P2, stl 24 mm, vikt 15,3 g, skada vid rondist.
ARMRING, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, 60x45 mm, vikt 5,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,4 g.