Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca TW(F)/SI1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca TW/VS, stl ca 15,5 mm, vikt 10,0 g, storleksändrad med innerskena, mittstenen har litet nagg på kuletten.
STRÖMDAHL, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, Stjärnringen, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 2,77 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 18 cm, vikt 8,3 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld., briljantslipad diamant ca 0,40 ct samt 12 prinsesslipade diamanter ca 0,85 ctv ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g, gravyr.
TRESTENSRING, 18K vitguld, antik- och gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, C.A. Björklund, Stockholm 1938, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g, ena sidostenen har minimala nagg.
O´DWYER, ring, Montana Castel Ring, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,74 ct, ca TW(G)/IF, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, Stockholm 2015, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g, gravyr, något skev ringskena, en sidosten är skadad.
O´DWYER, alliansring, Castel 17 Half Set Ring, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2017, stl 17 mm, vikt 2,6 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 9 mm, lås i 18K vitguld med 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, längd 41 cm, knutet, vikt 42,3 g.
PÄRLRING, 18K vitguld, odlad pärla, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCr-Cr/P1, stl 17,25 mm, vikt 16 g, 1 diamant med nagg på kuletten.
RING, 18K guld, 57 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 12,7 g, små hack i ringskenan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,93 ct, ca TCr(I)/SI, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g, skadad kulett.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, ovalslipad behandlad rubin ca 1,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 2,4 g, en diamant har litet nagg på kuletten.
ARMBAND, 18K vitguld, 15 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS, G. Dahlgren & Co, Malmö 1952, längd 17,5 cm, vikt 8,8 g.