Avslutad | Klockor – Lördag 7 september
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69174, Serie nr. E125812, Cal 2135, Verk nr. 1581566, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510D-O/568, ca 1990, box (ej komplett).
OMEGA, Seamaster, Aqua Terra 150M, Master Chronometer, Cal 8800, Verk nr. 89262638, Serie nr. 89262638, PIC nr. 220.10.38.20.03.001, herrur, 38 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref. nr. STZ006978-11GJD, cert, maj 2018, träbox, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Professional, "Tachymètre", s.k. "Moon Watch", Cal 1861, Verk nr. 77183946, Serie nr. 77183946, PIC nr. 3570.50.00, Boett nr. 145.0022 / 345.0022, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1998/849, ca 2008, box.
Klockor Montblanc
MONTBLANC, Twinfly, Cal LL100, Verk nr. 106977, Serie nr. BB310385, Ref nr. 104286, kronograf, flyback, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. PM RL, cert, oktober 2013, box (skadad), ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel, Tonneau, Serie nr. 060/MMV, damur, 26 x 29,5 mm, stål, quartz, safirglas (repor/nagg), datum, ca 2005, metallänk ej original.
JAEGER-LE COULTRE, Master Control Geographic, Cal 929/3, Verk nr. 2847068, Serie nr. 063, Ref nr. 142.840.927B, Boett nr. 142.8.92.S, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum (snabbjustering fungerar ej), världstidvisning, gångreservsindikator, glasbaksida, läderband, viklås, cert, september 1999.
Klockor Oris
ORIS, Artelier, Worldtimer GMT, Cal 690 (ETA 2830), Serie nr. 1911101, Boett nr. 7494, herrur, 39 m, stål, automatisk, safirglas, datum (ej centrerat), liten sekundvisare, två tidszoner, originallänk, viklås, Ref nr. 8 20 45, cert, augusti 2001, box, ytterkartong (ej komplett).
SEIKO, 5 Sports, Cal 4R36A, Serie nr. 147729, Ref nr. SRPD71K1, Boett nr. 4R36-07G0, herrur, 42,5 mm, automatisk, hardlexglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, ca 2021.
CERTINA, DS Action Diver, Powermatic 80 (300m), Cal 80 (ETA C0761H), Serie nr. 88MLUQ6CL, Ref nr. C032.707.44.051.00, Boett nr. C032607 A, herrur, 43 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. C032407A, cert, september 2022, box, ytterkartong.
FICKUR, "Louis Moré, a Genève", 48 mm, Boett nr. 7702, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, repeter, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov, se bilder), mynträffling, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1850.
H.MOSER & CIE, mormorsur, 33,5 mm, savonett, Serie nr. 196090, Boett nr. 196090, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, ca 1910.
LONGINES, fickur, 52,5 mm, savonett, Cal 19.74N, Serie nr. 4748522, Boett nr. 4748522, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, buckla, ca 1927.
OMEGA, De Ville, Cal 711, Serie nr. 37041726, Ref nr. BA 351.8383, Boett nr. 151.8383, herrur, 33 x 30 mm, 18K guld, manuell, safirglas (repor), urtavla med diamanter (4 st. 8/8), skadad urtavla, integrerad originallänk (vriden), Ref nr. 351.8383 H, längd 180-185 mm, totalvikt 76,4 gram, ca 1973.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1430, Serie nr. 51808788, PIC nr. 7910.11.01, Ref nr. BA 196.7500, Boett nr. 196.750 MZ, herrur, 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, ca 1990, box (skadad).
TISSOT, PR 100 (150m/500ft), Cal ETA 2836-2, Boett nr. P663/763, herrur, 38 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2000, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 68240, Serie nr. 9398309, Cal 2135, Verk nr. 0701608, Boett nr. 68000, midsize, 30,5 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, skadad urtavla, defekt (akut servicebehov), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-I/551 B, ca 1986.
OMEGA, De Ville, Cal 1337, Serie nr. 44628947, Ref nr. MD 396.0876, Boett nr. 196.0145/396.0876 (MLB), herrur, 34 mm, doublé (20 micron), quartz, mineralglas, datum, defekt (går ej, akut servicebehov, se bild), gravyr, originallänk, längd 200 mm, cert, juli 1983.
IWC, Schaffhausen, Portugieser, Yacht Club Chronograph, "Orlebar Brown", Cal 89361, Serie nr. 4812865, Ref nr. IW390704, Boett nr. 6240083, kronograf (Flyback), herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, gummiband, originalspänne, cert, januari 2021, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual (T Swiss T), Ref nr. 6620, Serie nr. 413269, Cal 1130, Verk nr. 29981, Boett nr. 6619, damur, 25 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, utbytt urtavla, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), saknar krona, skadad boett (se bild), ca 1959.