81 - 100 av 198
1...456...10 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 7 september

Klubbad för

INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, frackur, 44 mm, Cal 952, Serie nr. 2078190, Boett nr. 2076383 / 5205, 18K guld, ankargång, ca 1972, läderpåse.

12 200 kr

Utrop: 12 000 kr

Klockor Corum

CORUM, Ries Bannwart & Cie, fickur, 50 mm, Cal ETA 853 Verk nr. 10201, Boett nr. 8017 4, silver (0,925), ankargång, ca 1990.

Utrop: 7 200 kr

INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, "Gesällarbete från Stefansskolan i Borensberg", fickur, 49 mm, Cal 67, stål, ankargång, skadad urtavla, förgyllt urverk, bakboett med glasbaksida (ej original), ca 1950.

2 600 kr

Utrop: 2 100 kr

IWC, Schaffhausen, Portuguese, Cal 51011, Serie nr. 3387404, Ref nr. 500109, Boett nr. 3473604, herrur, 42,3 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, gångreservindikator (7-dagars), glasbaksida, läderband, viklås, ca 2010, box (skadad).

44 000 kr

Utrop: 44 000 kr

Klockor Oris

ORIS, Big Crown, Propilot, 55th Reno Air Races, Cal 752, Serie nr. 3745343, Ref nr. 01 752 7698 4194, Boett nr. 7698, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, textilband, viklås, Ref nr. 07 33 20 40, ca 2023, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr 120 av 550).

Utrop: 8 900 kr

Klockor Oris

ORIS, Aquis Date (30BAR/300 M), Carysfort Reef Limited Edition, Cal 798, Serie nr. 3871532, Ref nr. 01 798 7754 4185, herrur, 43,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, keramisk bezel, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07 8 24 05PEB, cert (digitalt), mars 2023, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1910/2000).

13 000 kr

Utrop: 13 200 kr

OMEGA, Constellation, Cal 8900, Verk nr. 83901002, Serie nr. 83901002, PIC nr. 131.33.41.21.04.001, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, blå keramisk bezel, glasbaksida, integrerat läderband, viklås, Ref nr. 94521883-54, cert, februari 2024, träbox, ytterkartong.

Utrop: 44 000 kr

OMEGA, s.k. "Claw Lugs", herrur, 30,5 x 30,5 (41) mm, Cal 344, Serie nr. 13494568, Ref nr. CK 3950, Boett nr. 3950-6 / 23), stål (Staybrite), hammarautomat, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, originalspänne i stål, ca 1952.

3 200 kr

Utrop: 3 200 kr

LONGINES, kronograf, fickur, 52,5 mm, Boett nr. 1437432, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt (delar i urverket saknas, se bilder), bucklor, ca 1903.

1 300 kr

Utrop: 1 100 kr

OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 266, Serie nr. 13570179, Ref nr. DW 2497, Boett nr. 2497-11 (C.B), doublé (skadad, 80 micron), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla/visare, servicebehov, läderband, ca 1953.

2 700 kr

Utrop: 1 300 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 116243, Serie nr. G025908, Cal 3135, Verk nr. 3 2956617, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, pärlemorurtavla med diamanter (10 st 8/8), briljantkrans (52 st. TW/VVS, ca 1,37 ctv), Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72603-X1T/RS, längd 155 mm, ca 2010.

Utrop: 92 000 kr

CARTIER, Panthère, Cal 157, Boett nr. 1120/ C145498, damur, 21,5 x 21,5 (29,5) mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, originallänk (2-radig), viklås, ca 1995.

25 500 kr

Utrop: 19 000 kr

LONGINES, herrur, 34 mm, Cal 6942, Serie nr. 53429359, Boett nr. 18487299 / 865.4030.6, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1978.

OMEGA, Constellation, Electronic (f 300 Hz, OM Swiss Made OM), Chronometer, Cal 1250, Serie nr. 32691665, Ref nr. BA 198.0002, Boett nr. 198.002, herrur, 38 mm, 18K guld, stämgaffel, plexiglas, datum, urtavla i guld, skadad urtavla, läderband, ca 1970.

19 000 kr

Utrop: 15 000 kr

ZENITH, Captain, Cal 2522 P, Serie nr. 5104312, Boett nr. 9557412, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, defekt (akut servicebehov), ca 1961, metallänk ej original.

3 000 kr

Utrop: 1 100 kr

OMEGA, Seamaster, De Ville (-T Swiss Made T-), Cal 611, Serie nr. 24052102, Ref nr. CD 136.020, Boett nr. 136.020 (C.B), herrur, mm, guld på stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, ca 1966.

4 300 kr

Utrop: 2 700 kr

OMEGA, Seamaster (Swiss Made T), Cal 552, Serie nr. 20679931, Ref nr. JD 165.002, Boett nr. 165.002 (SGR), herrur, 34 mm, doublé (40 micron), automatisk, plexiglas, ca 1963, metallänk ej orignal.

4 300 kr

Utrop: 1 900 kr

JAEGER-LE COULTRE, herrur, 33 mm, Cal P480/C, Serie nr. 778005, Boett nr. 580284, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, Perlonband, ca 1950.

4 100 kr

Utrop: 3 700 kr

OMEGA, De Ville, Ille de France, Serie nr. 50164628, Ref nr. DL 795.0898, Boett nr. 795.0898, damur, 21 x 21 mm, bicolour, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås (saknar plakett), Ref nr. 6151/441, ca 1987.

1 800 kr

Utrop: 1 300 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, Genève, fickur, 50 mm, savonett, Serie nr. 380635, Boett nr. 242280, 18K guld, ankargång, saknar glas, innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, bucklor, ca 1919, kedja i doublé.

24 500 kr

Utrop: 19 000 kr