Avslutad | Klockor – Lördag 7 september
OMEGA, Seamaster, Cal 501, Serie nr. 1641970, Ref nr. KO 2846, Boett nr. 2846 - 2848 5 SC (HF), herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad visare, läderband, ca 1958, box.
SEIKO, Prospex (300m), Professional, "Anniversary 1969", Cal 8L35, Serie nr. 1715/1968, Ref nr. SLA019J1, Boett nr. 8L35-00S0, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gummiband, originallänk, viklås, ca 2018, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr.175/1968).
Klockor Blancpain
BLANCPAIN, Villerét, "Triple Calendar Moonphase", Cal 95, Boett nr. 443, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), dag, datum, månad, månfas, läderband, originalspänne, cert, mars 1989, ställpinne, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer (T Swiss T), Ref nr. 1002, Serie nr. 2044867, Cal 1570, Verk nr. 345949, Boett nr. 1005, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, läderband, originalspänne i doublé (skadat), ca 1968.
SEIKO, Presage Cocktail, Cal 4R35B, Serie nr. 856432, Ref nr. SRPB47J1, Boett nr. 4R35-01T0, herrur, 41 mm, stål, automatisk, hardlexglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, ca 2018, box, ytterkartong.
IWC, fickur, 51 mm, Cal 74A (H4), Serie nr. 599937, Boett nr. 736195, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, innerlcok i 18K guld, bucklor, ca 1919, etui (Emil Lagerströms Ur & Optiska affär Enköping).
OMEGA, Genève, Cal 620, Serie nr. 26209553, Ref nr. BD 511.207, Boett nr. 511.207, damur, 19 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, läderband, ca 1968, box.
must de CARTIER, Must 21, Cal 90.06, Ref nr. W1007521, Boett nr. 1340 / PL 23473, damur, 28 mm, bicolour, quartz, safirglas, skadad boett (se bild), OBS: saknar läderband (se fördjupad info), viklås, augusti 1994, box, ytterkartong.
LONGINES, mormorsur, 36 mm, Boett nr. 966679, 14K guld, ankargång, monogram, ca 1898, etui (Fabian Höglund, Drottninggatan 39 Stockholm).
FICKUR, 49,5 mm, Boett nr. 629 / 13968, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, ca 1850, nyckel.
Klockor Blancpain
BLANCPAIN, Villerét, Cal 9513, Serie nr. 364, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne (skadat), ca 1995.
CARTIER, Panthère, Cal 83, Boett nr. 8395704046, herrur, 29,5 x 29,5 (40) mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor/nagg), datum, skadad urtavla, originallänk (1-rad), viklås, cert, april 1989, box.
SEIKO, 5, Cal 4R36A, Serie nr. 232270, Ref nr. SRPG39K1, Boett nr. 4R36-10A0, herrur, 39 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, läderband, originalspänne, ca 2023, box, ytterkartong.
SEIKO, Presage Cal 6L35A, Serie nr. 1138/1881, Ref nr. SJE073J1, Boett nr. 6L35-00A0, herrur, 40,7 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. M165.B.C/111 ca 2018, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1138/1888).
TAG HEUER, Formula 1, Serie nr. WEP6454, Ref nr. WAZ1110.BA0875, Boett nr. WAZ1110, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA073 / G-C5/3194 G, cert, augusti 2015, box, ytterkartong.
Klockor Oris
ORIS, Big Crown, Pointer Date, Cal 754 (SW 200-1), Serie nr. 2943372, Ref nr. 01 754 7628 4361-07 8 20 78, Boett nr. 7628-43, herrur, 40 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, cert, december 2014, box, ytterkartong.
Klockor Oris
ORIS, "Diver", Cal 654 KIF, Ref nr. 3611/1, herrur, 37 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, gummiband (Tropic Sport), ca 1970, box.
CERTINA, herrur, 34 mm, Cal 25-66, Boett nr. 851.3364.68 / 293044, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original, box.
Klockor Oris
ORIS, Star, ChronOris, "Tachymeter", Cal 725, kronograf, herrur, 38 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, vridbar innerring, läderband, ca 1970, box.