Avslutad | Allmänna – Tisdag 17 september
Keramik Skålar
SKÅL, lergods, modell 117, Ingrid Atterberg, Uppsala Ekeby,1900-talets mitt, diameter 15 cm, höjd 6,5 cm, bruksslitage.
Keramik Skålar
KLOTVAS, lergods, modell 2088, Ingrid Atterberg, Uppsala Ekeby,1900-talets mitt, höjd 14 cm, bruksslitage.
MORRIS, Kate, Ref nr. ML3004, damur, 25 x 29 (40) mm, stål, quartz, mineralglas, datum, originallänk, viklås, ca 2021, box.
Glas Bruksglas
ANNA VON LIPA, 2 stycken, "Confetti", dricksglas/ljuslykta, glas, flerfärgade, höjd 9,5 cm, diameter 7 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/P, stift, vikt 1,0 g, snurrebussar med olika namnstämplar.
RING, 14K roséguld, åttkantslipade diamanter 0,04 ctv enligt gravyr, storlek 16,5 mm, vikt 1,3 g, några diamanter med ytskador.
SWISS MILITARY, By Chrono, Liestal, Ref nr. SM34066.02, damur, 30 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, originallänk, viklås, cert, februari, 2024, box, ytterkartong.
FIGUR, design by Oskar Knutsson, räv motiv, längd 27 cm, bredd 10 cm, höjd 30 cm, svart.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, skruvmekanism, Guldvaruaktiebolaget G. Dahlgren & Co Ab, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/matterat vitguld, cubic zirconia, stift, höjd 10,0 mm, vikt 0,9 g.
COLLIER, lås i 18K guld, korall, dobbar i gulmetall, korallkulor ca 3,5 mm, längd ca 39 cm, vikt 7,3 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, öppningsbart för två foton, blomgravyr framsida, diameter ca 19 mm, vikt 4 g.