Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti
RING, 14K, antikslipad diamant och 2 gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, 2 syntetiska rubiner, stl 19,75 mm, vikt 5,9 g.
FISKSPADE, silver, genombruten graverad dekor, Jorgan Allenius, St. Petersburg ca 1900, längd 32 cm, vikt 167,3 g, monogram, buckla.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,0 g, båda diamanterna med små nagg på kuletterna.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca LY/SI1, 16 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 14,9 g, mittstenen med skada på kuletten, några små diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 19 mm, vikt 3,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 40 cm, vikt 8,2 g.
RING, 14K guld/platina, antikslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr/VS, 4 gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, antik, stl 16 mm, vikt 1,5 g.
ARMBAND, 18K guld, ankarlänk, Leif Nygren Atelje, Göteborg 1965, bredd längd 19,5 cm, vikt 39,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter 1,90 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18 cm, vikt 21,0 g.
RING, 14K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 10,8-11,1 mm, 84 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, Essex Crystal, hund, diameter ca 2 cm, vikt 8,0 g, etui, låsåttan fäster inte över nålen.
PÄRLCOLLIER, 3 rader, något barocka odlade pärlor ca 8-8,5 mm, lås i förgyllt silver/metall, längd 45-52 cm, vikt 125,0 g, ett fåtal pärlor skadade.
PÄRLCOLLIER, odlade off round pärlor ca 9 mm, lås i 18K med blå safirer, 44 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 47,5 cm, knutet, vikt 53,4 g, några safirer med nagg, i behov av omträdning.
PÄRLCOLLIER, odlade off round pärlor ca 2,7-8,2 mm, lås i 18K vitguld, längd 56 cm, knutet, vikt 47,3 g, enstaka pärlor skadade.
TRESTENSRING, 18K vitguld/platina, 3 briljant- och äldre briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TW-TCa(F-L)/VS1, stl 17,25 mm, vikt 5,0 g, nagg vid rondist, extra fasetter.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovala odlade sötvattenspärlor, 2 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, höjd 23 mm, skruvstift, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld, blå safir, mindre briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv och blå safirer, stl 17,5 mm vikt 10,1 g.