201 - 220 av 301
1...101112...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti

Klubbad för

RING, 18K vitguld med 45 briljantslipade diamanter 0,73 ctv TW(G)/VS, vikt 5,4 g storlek 16,5 mm.

Utrop: 7 700 kr

C.G HALLBERG, carmoséring, platina, briljantslipade diamanter 0,52 ct, ca TW-W/VS, Stockholm 1936, stl 16+ mm, vikt 2,6 g, en diamant är åttkantslipad.

3 800 kr

Utrop: 3 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 1,0 ct, 6 navette - och 12 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 9 000 kr

RING, silver/9K guld, rosa safir ca 0,80 ct, 10 antikslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 4 g,

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,80 ct, 77 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, 20-18K guld/vitguld, gammalslipad diamant 1,37 ct, ca TCa(K)/P1, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g, gravyr.

11 000 kr

Utrop: 11 400 kr

HALSKEDJA, 18K guld, pansarlänk, Balestra, längd 60 cm, vikt 34,4 g.

19 200 kr

Utrop: 19 800 kr

HALSKEDJA, 18K guld, doserad pansarlänk, längd 44 cm, vikt 20 g.

11 000 kr

Utrop: 11 600 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,25 ctv enligt gravyr, ca W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 7,4 g.

Utrop: 8 800 kr

ARMBAND, 18K guld, bredd 20 mm, längd 19 cm, vikt 63,4 g.

39 000 kr

Utrop: 41 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca W-Ca/VS-SI, längd 41 cm, vikt 27,3 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 22 000 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW/SI2, stl ca 16,75 mm, vikt 2,4 g, skena för storleksminskning.

6 100 kr

Utrop: 6 600 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,74 ct, Cr(J)/SI2, GIA inskription 2131003333, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 18 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, några diamanter med nagg och naturaler.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K vitguld, safirer, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g, senare ringskena, Thomasson, Stockholm, 1963, safrer med skador och nagg, några diamanter med nagg och skador, svaga fattningar, spricka i lödning.

Utrop: 6 300 kr

RING, 18K guld, delvis rodinerad, ovalslipad rubin ca 1,00 ct, 85 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 7,1 g, rubinen har slitna fasettkanter, några diamanter med nagg och skador.

20 500 kr

Utrop: 23 000 kr

HÄNGE, 14K guld, kamé i form av Tara (kvinnlig Buddha), onyx, korall, 27 briljantslipade diamanter ca 0,70 ct, ca W-Ca/SI-P, 6x4,8 cm, vikt 29,3 g, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 22 500 kr

ADLER, ring, 18K guld, hjärtslipad diamant 0,76 ct enligt gravyr, ca TW/VS1, carréslipade rubiner 5,99 ctv enligt gravyr, stl 17,25 mm, vikt 8,3 g, diamant med natural på rondist, några rubiner med slitna fasetter och nagg, svaga fattningar samt några några rubiner som sitter något snett.

Utrop: 63 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/P1, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g, slitna klor.

Utrop: 8 100 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct, ca Ca/P, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 8,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 6 900 kr