Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 8 augusti
Smycken Medaljong
MEDALJONG, förgylld metall, svart emalj, rosenslipade diamanter, antik, höjd 50 mm, vikt 22,0 g, diamanter med nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS-P vikt 2,1 g, en stopper i vitguld, skador och nagg.
RING, 18K guld, prasiolit, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 15,5 mm, Iduna, vikt 3,2 g.
TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW/VS, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1969, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g. slitna klor, diamanterna har nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/SI, längd 40 cm, vikt 1,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, granat ca 1,36 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/P, höjd 15 mm, kedja 40 cm, vikt 2,0 g.
ARMRING, förgyllt silver, rosa och blå safirer, innermått ca 17 cm, vikt 22,8 g, safirerna med slitage och skador, bucklor, 1 sten är utbytt till blå glassten.
Smycken Enstaka örhänge
ÖRHÄNGE, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, höjd 18 mm, vikt 1,5 g, dubbla stift.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTENSÖRHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, stift, vikt 0,5 g, stenen är skadad.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/P, stift, vikt 1,0 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, diamanten är skadad, stift, vikt 0,4 g.
SNUSDOSA, silver, rund med hästsko, kontrollmästare Ivan Vonifatiyevich Yevstigneyev, S:t Petersburg 1870, diameter 55 mm, vikt 59,5 g, monogram, trasig.
SYSKONRING, 18K vitguld, blå safir, gammalslipad diamant ca 0,27 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, diamanten har nagg/inverterad natural på bordet.