Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 8 augusti
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, varav mittsten 0,06 ct, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,5 mm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca Cr-TCape/VS, stift, mått 5,0 x 5,0 mm, vikt 1,8 g.
SMYCKESÄGG, ett par, hängen, förgyllt silver, vita och röd sten, Ryssland, höjd 19-23 mm, totalvikt 2,5 g, slitage.
SMYCKESÄGG, hänge, 14K guld, 3 vita stenar, Ryssland, höjd 21 mm, vikt 1,2 g, bucklor, en sten saknas.
NÅL, 18K guld/silver, droppformad pärla, orm, 1800-talets andra hälft, längd 76 mm, vikt 4,0 g, originalask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g, certifikat.
ÖRHÄNGEN, silver, druvklasar, Hugo Grun & Co, Stockholm 1945, höjd 19 mm, clips, vikt 5,2 g.
MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, design Birger Haglund, Stockholm 1953, mått 68 x 49 mm, vikt 17,4 g.
HÄNGE, sterlingsilver, bergkristall, Svedboms, Vetlanda 1972, höjd 123 mm, vikt 23,0 g.
BOKSTAVSHÄNGE, bokstav M, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter,0,13 ctv, mått 1 x 1 cm, vikt 0,8 g.
Silver Fat
COASTER, sterlingsilver/glas, genombruten blomdekor, diameter 151 mm, vikt 308,2 g, små bucklor
LJUSSTAKAR, ett par, silver, på rund fot med vågbandsbård, vidgande stam, Eric Råström, Stockholm 1962, höjd 15 cm, signerade, totalvikt 262,8 g.
Strömdahls, örhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, 0,18 ctv, W/SI, odlad sötvattenspärla vikt 2,8 g.
SKÅL, silver/kristall, svan, öppningsbara genombrutna vingar, höjd 13,5 cm, längd 14 cm, vikt 529,8 g, mindre skador på glaset.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, odlade pärlor, pärlor ca 7,5 mm, längd 39 cm, 30,0 g.
DAVID ANDERSEN, halsring, sterlingsilver, V-formad, Norge, mått 151 x 135 mm, svenska importstämplar, vikt 12,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, barocka odlade sötvattenspärlor ca 25 x 20 mm, krok, vikt 14,2 g.