Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 8 augusti
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,18 ct, ca Cr(J)/naturlig hålighet på kronan i övrigt små inneslutningar, höjd 10 mm, vikt 0,8 g, nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipad diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 15,75+ mm, vikt 2,6 g, en diamant med nagg, gravyr.
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, modell Chippendale, GAB, Eskilstuna 2003, längd 119 mm, totalvikt 173,5 g, etui.
EFTERRÄTTSSKEDAR, 8 st, silver, modell Chippendale, GAB, Eskilstuna 2000-tal, längd 150 mm, totalvikt 229,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TCr/Cr/VS-SI, vikt 1,1 g, stift, ena diamanten med liten skada på kronan.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca Light Yellow/VS, 2 rosenslipade diamanter ca 0,01 ctv, Stockholm 1953, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g, stenen sitter snett i sin fattning, diamanten med skada och natural på rondisten.
RING, 18K vitguld, 79 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Crystal-Light Brown/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 11,8 g, svaga fattningar, flera diamanter har nagg och skador.
RING, 18K vitguld, gammalslipade och briljantslipade diamanter 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/SI-P, stift, vikt 3,5 g, en snurrebuss i 18K guld och en i metall.
Smycken Slipshållare
SLIPSHÅLLARE, 14K guld/vitugld, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/VS, vikt 7,2 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,22 ctv enligt gravyr, ca TW-W-SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g, flertalet diamanter med nagg.
RING, 18K guld, safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 15,5 mm, Iduna, vikt 3,3 g.
GUNILLA LANTZ, hänge, sterlingsilver, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W(H)/VS-SI, höjd 26 mm, vikt 2,1 g.
PANDORA, 3 mm ormlänkskedja i silver med ljusblå berlock i delvis 14K guld, 14K guldlås, längd 42 cm, vikt 32,4 g,
RING, 18K vitguld, smaragd, 8 rosenslipade diamanter, stl 14,75 mm, vikt 4,1 g, spricka i ringskenan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,18 ct ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g.