Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 8 augusti
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/SI, stl 15,75 mm, vikt 2,2 g.
SKÅL, silver, K. Anderson, 1933, höjd 8 cm, diameter undertill 8,5 cm, diameter ovantill 14,5 cm, vikt 132,8 g.
ARMBAND, silver, löv, Gertrud Engel för Anton Michelsen, Danmark, längd 19,5 cm, vikt 30,2 g, medföljer en extra länkbit.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, lila-rosa odlade pärlor ca 6,5 mm, krokar, höjd ca 18,8 mm, vikt 1,3 g
ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, cabochonslipade kalcedoner, rosenslipade diamanter, höjd 19 mm, vikt 9,2 g, skeva stift med stopp, kalcedonerna har sprickbildning, flera diamanter har nagg och skador.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,29 ct enligt gravyr, längd kedja 37,5 cm, vikt 3,4 g, kedjan är lagad på ett ställe (stellödd)
HÄNGE, 18K vitguld, diamanter, ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI. HÄNGE, 18K vitguld, kors,1 briljant- samt 11 åttkantslipade diamanter, ca 0,20 ctv, caTW-W/VS-SI, 2 x 1 cm, vikt 1,1g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, 0,12 ctv enl gravyr, ca TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 1,8g, inneslutningar som når ytan.
JÖRGEN JESEN, smyckeset, armband, ringar, hänge, tenn, glas, längd armband 16 cm, stl ring 14 mm, medföljer länk till armbandet, skador på glaset.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovala odlade sötvattenspärlor, höjd 21-24 mm, krokar, vikt 5,3 g, omaka storlekar på pärlorna.
Ädelstenar Övrigt
KUNZIT, kuddslipad 33,71 ctv, mått 21,48 x 16,88 x 13,08 mm, några väldigt små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 8 blå safirer 0,34 ctv 40 briljanter 0,18 ctv W/SI, stift
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med ovala rosa safirer 0,66 ctv, 40 briljanter 0,18 ctv W/VS-SI, stift, vikt 2,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, pärlemor, briljanter 0,05 ctv, längd 40/42, vikt 2,4 g.