Avslutad | Allmänna – Tisdag 3 september
Klockor Alpina
ALPINA, herrur, 35 x 37,5 mm, Boett nr. 10494, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad boett, perlonband, ca 1970.
KUMKUM, ringar, 2 st, sterlingsilver, förgyllt, stl 17,5-17,75 mm, vikt 17,86 g, slitage.
RING, Sophie by Sophie, sterlingsilver, förgyllt, knut, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, slitage.
TRESTENSRING, sterlingsilver, cubic zirkoner, mittstenens mått 9,8 x 7,9 mm, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.
COLLIER, 18K guld, bismarcklänk, doserad 3,9 mm/6,9 mm, längd ca 45 cm, vikt ca 15,1 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, sköldpadda, kedjans längd 45 cm, hängets höjd 34 mm, vikt 6,8 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor (6-10 mm), fasetterad tigeröga (6-12 mm), kullås i sterlingsilver, längd 46 cm.
VRISTLÄNK, 3 stycken, sterlingsilver, kvinnosymbol, kulkedja, längd 23-27 cm, vikt 6,4 g.
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
ARMBAND, 18K guld, x-länk, bredd ca 13,0 mm, längd 21,5 cm, stämplad Boliden, vikt 26,7 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, x-länk delvis borstad yta, vitguldsdetaljer, längd 20,5 cm, stämplad Kaplans, vikt 56,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, stift, vikt 1,6 g.