Avslutad | Klockor – Lördag 6 juli
Klockor Oris
ORIS, Aquis (30BAR/300 M), Hammerhead Limited Edition, Cal 752, Serie nr. 36-36802, Ref nr. 01 752 7733 4183-Set MB, herrur, 45,5 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, keramisk bezel, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07 8 24 05PEB, ca 2023, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1047/2000).
CARRERA Y CARRERA, damur, 28 x 34 mm, Boett nr. 037 / 31406 / 106, 18K guld, quartz, safirglas, diamanter på urtavlan (3 st. 8/8), integrerat läderband, originalspänne i doublé, ca 1990, box, ytterkartong.
CARRERA Y CARRERA, bordsur, 145 x 102 x 145 mm, Serie nr. S.12, Ref nr. 169-98, förgyllt silver/bergkristall, quartz, skulptur av man och kvinna, ca 1990, etui. Limiterad och numrerad. (Nr 12 av 50).
IWC, International Watch Co, Schaffhausen, Ingenieur Lady (T Swiss T), Cal 2209, Ref nr. 4560, Boett nr. 2382125 / 4560, damur, 25 mm, titan, quartz, safirglas, datum, OBS: saknar packning, läderband, viklås (stål), ca 1990, box, ytterkartong.
OMEGA, Cal 1131, Serie nr. 3249695, Ref nr. MG 6713, stoppur (60 sek/30 min), 65 mm, metall, mekanisk, splittsekund, plasthållare, 94 x 112 mm, ca 1969.
CERTINA, Cascadeur (100M/330Ft), "Tachymetre", Boett nr. 539.8017.68, kronograf (nollställer ej), 18K guld, 41,5 mm, analog/digital, quartz, safirglas, datum, alarm, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 2000.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 265, Serie nr. 12993869, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-7, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1951.
LONGINES, fickur, 51 mm, savonett, Cal 19.74N, Serie nr. 4082462, Boett nr. 4082462, 14K guld, ankargång, monogram, ca 1923, fickurskedja i gulmetall, etui.
OMEGA, "Jumbo", herrur, 38 mm, Cal 265, Serie nr. 11657120, Ref nr. CK 2505, Boett nr. 2580-1 / 2505, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, OBS: avbruten verkhållarskruv, läderband, ca 1949.
OMEGA, Genève, Dynamic I (T Swiss Made T), Cal 601, Serie nr. 27012142, Boett nr. 135.033/136.033/165.039/166.039, herrur, 41,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), läderband, ca 1968.
Klockor Corum
CORUM, Romvlvs, Verk nr. 334627, Serie nr. 499986, Boett nr. 30.102.56, damur, 24 mm, 18K guld, quartz, safirglas, defekt, integrerat läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1995, box (ej komplett, skadad).
must de CARTIER, VLC, Cal 81, Boett nr. 145517 18, damur, 24 mm, förgyllt silver (delvis bortnött), quartz, mineralglas, gravyr, läderband, cert, september 1988, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual (T Swiss Made T), Ref nr. 67193, Serie nr. S811616, Cal 2130, Verk nr. 2666274, Boett nr. 6700, damur, 25 mm, stål/guld, automatisk safirglas (repor/nagg), diamanturtavla (11 st. 8/8), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D-18-S8/491 B, ca 1994.
OMEGA, Genève (T Swiss Made T), Cal 613, Serie nr. 26714242, Ref nr. ST 136.041, Boett nr. 136.041 (C.B), herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, ca 1968, metallänk ej original.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 283, Serie nr. 14805662, Ref nr. KO 2792, Boett nr. 2792-7 SC, guld på stål, manuell, plexiglas, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 16233, Serie nr. X105795, Cal 3135, Verk nr. 5903269, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H-18-P4/455 B, ca 1991, box.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1530, Serie nr. 55177072, PIC nr. 7910.31.01, Ref nr. BA 196.7500, Boett nr. 1967500 (MZ), herrur, 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, ca 1996, metallänk ej original.
BREITLING, Sirius, Cal 10 (ETA 2892-2), Ref nr. B10071, Serie nr. 0906, herrur, 36,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk (stål), viklås, Ref nr. I1698/700A, ca 1998.
LONGINES, Charles Lindbergh Chronograph, Cal L674.8 (ETA 7750), Serie nr. 28426957, Boett nr. L2.618.4, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), dag, datum, renoverad timvisare, skadad urtavla, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 27628, ca 2003.