Avslutad | Klockor – Lördag 6 juli
Klockor Roamer
ROAMER, Superior Chrono, Ref nr. 508837.41.55.05, Boett nr. 508 837, kronograf, herrur, 44 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, viklås, ca 2015.
CARTIER, Santos Ronde, Cal ETA 2671, Boett nr. 2966xxxxx, unisex, 29 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, servicebehov (se fördjupad info), integrerad originallänk (skadad, se bilder), viklås, Ref nr. B0103667, ca 1985.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Lady, Serie nr. 073/MMIV, damur, 26 mm, stål, quartz, safirglas, datum, gravyr, originallänk, viklås, längd 170 mm, cert, december 2004, box (skadad), ytterkartong.
OMEGA, Genève, Dynamic I (T Swiss Made T), Cal 601, Serie nr. 29903226, Ref nr. ST 166.033, Boett nr. 135.033/136.033/165.039/166.039, herrur, 41 x 36 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerat läderband (se fördjupad info), originalspänne, ca 1969.
ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer, s.k. "Semi Bubble Back", Ref nr. 6103, Serie nr. 943030, Cal 645, Verk nr. 25489 / F85252, Boett nr. 6103 / 2.53, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, renoverad urtavla/visare (relumad), tillverkad andra kvartalet 1953, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Cal 1424, Serie nr. 57141151, PIC nr. 2283.80.00, Ref nr. ST 596.1640, Boett nr. 596.1640 (LL), damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas (repor/nagg), datum (centrerar ej), originallänk (skadad, stift och rör behöver bytas), viklås, Ref nr. 6501/827, ca 2001.
OMEGA, Constellation ´95, Cal 1456, Serie nr. 55496050, PIC nr. 1372.70.00, Ref nr. DE 795.1201, Boett nr. 795.1201 (LL), damur, 25,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, pärlemorurtavla (spricka), integrerad originallänk (halvstav), viklås, Ref nr. 6552/864, ca 1997.
BREITLING, Aerospace, Cal 56, Serie nr. 04891, Ref nr. E56062, herrur, 40 mm, analog/digital, titan, quartz, safirglas, skadad urtavla, skadad vridring (går ej att vrida), Professional länk, viklås, ca 1997, box, ytterkartong.
ROLEX, Oysterdate, Precision (-T Swiss T-), Ref nr. 6694, Serie nr. 5457639, Cal 1225, Boett nr. 6694, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (fjäder av behov av service), Oysterlänk (Folded, storleksändras ej), viklås, Ref nr. 7835.19-3.71/557, längd 180 mm, ca 1978.