Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli
RIVIERECOLLIER, 18K guld, 132 briljantslipade diamanter ca 10,62 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 34,6 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, varav 2 mittstenarna ca 0,18 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K guld, ametist, citrin, peridot turmalin, topas, iolit, längd 42 cm, vikt133,2 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/roséguld, safirer, höjd 30 mm, vikt 16,4 g, clips, några safirer med nagg.
RING, silver/18K guld, rosenslipade diamanter, Dahlgren & Co, Malmö 1947, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
PETTER WIGREN, armring, 18K guld, turkoser, pärlor, antik. Malmö 1847, 50x60 mm, vikt 20,7 g, tre tofsar saknas och en är skadad.
COLLIER, 18K guld, Frankrike, 2 rader, aleppolänk, längd ca 75 / 37 cm, vikt 72,4 g, lagningar.
RING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, antik, stl 17 mm, vikt 4,4 g, enstaka diamanter har nagg och skador.
BROSCH, 18K guld, korall, 1960/70-tal, 65x40 cm, vikt 30,9 g, en korall med spricka, korall något lös i sin fattning.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,70 ct, ca TCr(I)/VS2, Atelier Ajour, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 3 g, diamanten har extrafasetter på rondisten och mindre nagg på kuletten.
RING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 15,2 g.
STRÖMDAHLS, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(G)/SI1, GIA certifikat 1333848197, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, stl 15,5 mm, vikt 4,2 g.