Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
EFVA ATTLING, sterlingsilver, kullänk, kors, korset är 18x25 mm, kedja 46 cm, vikt 10,3 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vituld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca W/VS, höjd 10,5 mm, vikt 0,7 g, diamant med liten skada på kuletten.
KAFFESKEDAR, 12 st, modell Chippendale, GAB, Eskilstuna 2000-tal, längd 119 mm, totalvikt 168,6 g, etui.
RING, 14K guld, 5 gammal-, äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g, slitage, skada, några diamanter har skador och nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, åttkantslipade diamanter, längd 40 cm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
PÄRLCOLLIER, lås i silver, glas, odlade pärlor, 2-radig, doserad, pärlor 7,2-3,1 mm, längd 38 cm, två stenar saknas i låset
RING, 18K guld, ovalslipad safir, 14 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, stl 19 mm, vikt 4 g.
ARMRING, 21K guld, granat, 2 halvpärlor, innermått ca 55×48 mm, säkerhetskedja i 18K guld, vikt 15,0 g, skadat etui, otydliga stämplar.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, emalj, O.F. Hjortdahl, Oslo, längd 16,5 cm, vikt 16,9 g. medföljer extralänk omgjord till brosch.
JACOB TOSTRUP, brosch, förgyllt sterlingsilver, emalj, Oslo, mått 45x45 mm, vikt 11,8 g.
ENSTENSRING, 23K guld, äldre briljantslipad diamant enligt gravyr 0,22 ct ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,1 g, fattning i platina, Anna Ohlsson, Östersund, 1906, gravyr.