Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,59 ctv, TW/VVS-VS, vikt 1,9 g, stift.
LUKTLUKTDOSA, silver, s.k. hovedvandsæg, hjärtformad med krönt lock, fantasistämplar, höjd 69 mm, vikt 16,7 g, monogram, liten buckla.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 1,4 g.
EFVA ATTLING, sterlingsilver, hänge med kedja, onyx, "Dancing queen", längd 42-45 cm, vikt 7,4 g.
TRESTENSRING, 18K guld/platina, äldre briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCr/P, storlek 18 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,28 ct enligt gravyr, ca W/VS, storlek 16 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld/platina, syntetiska safirer, gammalslipade diamanter ca W-Cr/SI-P, gravyr "1937", storlek 18,25 mm, vikt 3,2 g, ringskenan är skev, diamanterna har skador och inneslutningar som når ytan.
KALEVALA KORU, brosch, brons, natursten, Finland, diameter 31 mm, vikt 10,6 g, originalask.