Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 64 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI-P, höjd 27 mm, stift, vikt 3,8 g.
RING, 14K vitguld, biljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TCr/P, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,50 mm, vikt 1,6 g, mittstenen med nagg vid rondisten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt grvayr, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/P, höjd 10 mm, vikt 0,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/SI, höjd 18 mm, vikt 1,2 g.
RING, 18K roséguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, varav 2 mittstenarna ca 0,18 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, kors 21 x 14 mm, kedja 41/43 cm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv varav mittsten ca 0,09 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, stjärnsafir ca 2 ct, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 18,5 mm, vikt 7,1 g, nagg/små skador på safiren.
DRÄKTSMYCKE, silver, niello, snidat ben, antik, otydbar mästarstämpel, St. Petersburg, längd 157 mm, vikt 27,0 g, mindre bucklor och skador.
HÄNGE, 18K guld, briolettslipad tanzanit 7,11 ct enligt gravyr, höjd 13 mm, vikt 2,1 g, inneslutningar som når ytan.
PETER VON POST, ring, sterlingsilver, bergkristall, hamrad yta, Stockholm 1974, justerbar storlek, vikt 12,8 g, nagg på stenen.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, rökkvarts, Kultasepät Salovaara, Åbo, höjd på hänget 3,7 cm, längd på kedjan 72 cm, vikt 35,6 g, rökkvartsen sitter löst i fattningen.
RING, 18K rodierat guld, navettslipade rubiner, smaragder, safirer, 7 navetteslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, 1 navetteslipad diamant är ytbytt mot en skadad briljantslipad diamant, limrester.
Smycken Enstaka örhänge
ETT ÖRHÄNGE, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, stift, vikt 0,6 g.