Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
TRESTENSRING, 14K vitguld, 3 briljanter ca 0,19 ctv W/SI2, stl 17,5 mm, två diamanter har nagg på kuletten, en diamant med kulettfasett, vikt 2,6 g
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca W/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 2010, stl 16,25 mm, vikt 7,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5 mm, magnetlås i sterlingsilver, längd 48 cm, knutet, vikt 30,9 g, slitage på pärlorna.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade pärlor ca 7 mm, lås i 14K vitguld, längd 45/48 cm, knutet, vikt 65,2 g.
ALLIANSRING, paltina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K trefärgat guld, längd 88 cm, knutet, vikt 57,8 g, säkrhetskedja.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i sterlingsilver, längd 41 cm, knutet, vikt 23,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, längd 58 cm, knutet, vikt 35,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 brilajntslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TCr/SI, stift, vikt 1,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-TCr/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten, gravyr.
COLLIER, 18K guld, topas, peridot, ametist, granat, citrin, längd 43 cm, vikt 13,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/P, stift, vikt 1,6 g, diamanter med mjölkig ton.