Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, 018 ct (enligt gravyr), ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,4 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 7,3 g, hänget är i 14K guld.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 7,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl ca 15 mm, vikt 17,6 g, flertalet diamanter har skador.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTENSÖRHÄNGE, ett udda, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TCr(I)/SI2, stift, vikt 1,1 g, diamant med kulettfasett.
HÄNGE, 18K vitguld, blå topaser, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/SI, vikt 5,7 g, en diamant skadad.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,42 ct, ca W-TCr/VS, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,22 ctv. ca W-TCr/VS, höjd 14 mm, vikt 5,5 g, huggies.
PETER VON POST, ring, sterlingsilver, bergkristall, Stockholm 1973, justerbar storlek, vikt 13,1 g, stenen sitter löst.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, barocka odlade sötvattenspärlor, höjd 40 mm, stift, vikt 14,8 g, etui från Annie Lu (trasigt).
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 2,60 ct, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 20 mm, kedja 40 cm, vikt 2,7 g, akvamarin med nagg.