Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
PÄRLCOLLIER, 8-radigt, odlade pärlor ca 3-3,5 m rubiner, smaragder, distanser i 18K guld, lås i 18K guld, rubin, smaragd, längd 42 cm, vikt 56,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 3,8 g, diamanten har en extrafasett.
ALLIANSRING, 14K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 5,3 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, pärlemor, svart emalj, diameter 13,5 mm, vikt 9,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, peridoter 5,40 ctv 13 briljanter ca 0,16 ctv, W-TCR, längd 18 cm, vikt 10,6 g.
EFVA ATTLING, örhängen, Ring around earrings, sterlingsilver, höjd 11 mm, stift, ask.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, smaragd, peridot, ametister, rutilkvarts, rött glas, längd 116 cm, vikt 24,2 g, stenar med skador/nagg.